Szemviszketés, orrdugulás, könnyezés, nehézlégzés, alvászavarok: aki allergiában szenved, az tudja, mennyi minden befolyásolhatja a közérzetét, akár az otthonában is. Nem kell parlagfűmező mellett élnünk ahhoz, hogy bedugult orral és viszkető szemmel kelljen várnunk a megváltást. Az otthonunkban is akadhat azonban néhány dolog, amire ha egy kicsit odafigyelünk, azzal könnyíthetünk a kellemetlen, zavaró tüneteken.
1. A légszűrők rendszeres cserélése
Ha van a lakásunkban légszűrő, fontos, hogy tisztán tartsuk: háromhavonta cserélni kell, allergiaszezon alatt viszont még gyakrabban, 20-45 naponta érdemes. Ha légkondicionálónk is van, mindenképpen tisztíttassuk ki, mielőtt a szezonban használni kezdenénk.
Tipp: Egy jó klímaberendezés jelentős megkönnyebbülést jelenthet az allergiától szenvedőknek. Egyes készülékekben antibakteriális szűrő is található, ami remekül sterilizálja a levegőt, és 100%-ig elpusztítja a megtapadó kórokozókat.
2. Portalanítás
A bútorokon megülő por is beindíthatja a kellemetlen tüneteket. Tegyünk fel porvédő maszkot, mialatt lehetőleg minden nap áttöröljük ezeket, illetve végigporszívózzuk a nagyobb felületeket.
Ne használjunk erős vegyszereket! Ezek ugyanis irritálják az orrjáratokat, amitől súlyosbodhatnak a tüneteink. Alkalmazzunk házi praktikákat, például ecetet és szódabikarbónát, a porszívónkban pedig legyen HEPA filter, ami megszűri az allergéneket.
3. Este zuhanyozzunk
A pollenszezon alatt mindenhova juthat a virágporból: a ruhánkra, hajunkra, a testünkre. Ha reggel tusolunk, akkor lehet, hogy este úgy fekszünk le, hogy tele vagyunk az allergiánkat beindító vagy felerősítő anyagokkal.
4. Ágynemű rendszeres mosása – de nem mindegy, hány fokon!
Allergiás időszakban hetente érdemes lecserélni, sőt rögtön ki is mosni az ágyneműt, viszont nem mindegy, hogyan! Az esetleges poratkák elpusztításához legalább 90 fokon kell mosni
Tipp: ha érzékenyek vagyunk a porra, szőnyegek helyett járólap vagy parketta javasolt az otthonokba, amit rendszeresen fel tudunk mosni.
5. Vegyük le a cipőnket
Ha egy mód van rá, ne járjuk össze a lakást utcai cipőben, ha amúgy is irritálnak bennünket a különböző porok, mert ezeket a lábbelik talpán könnyedén behordhatjuk az otthonunkba.
6. Szellőztetés
Egyáltalán nem mindegy, mikor szellőztetünk, és arra is figyeljünk, hogy a lakás és az autó ablakát pollenszezonban zárva tartsuk! Szélben, nagy melegben a délelőttől a kora délutáni órákig mindig magasabb a levegő pollentartalma, ezért inkább az éjszakai órákban szellőztessünk!
(Kiemelt kép: iStock)