Legtöbbször néhány rituálé megelõzi, hogy az ajtón beléphessünk. Ezek például a csengetés, vagy a kilincs lenyomása. Igaz, ez utóbbi már nem mindenhol található meg, de nem árt, ha a még használatban lévõ régi darabokat karbantartjuk, legyen az csengõ vagy kilincs.
Nem szól az ajtócsengő? Ha elemmel működik, akkor lehet, hogy csak ki kell cserélni az elemet. Célszerű tartós elemeket alkalmazni, ezek akár évekig kitartanak.
A hálózati árammal működő reduktoros csengőt csak a rendszer áramtalanítása (a villany lekapcsolása) után próbáld megjavítani.
Csavarozd le a csengő és a csengőgomb burkolatát, majd ellenőrizd az elektromos csatlakozásokat. Rögzítsd a meglazult vezetéket.
A csengőgombot úgy próbálhatod ki, hogy egy szigetelt csavarhúzó fémvégével összekötöd a két csatlakozást. Ha ekkor megszólal a csengő, akkor valószínűleg a gomb korrodálódott. Kösd szét a drótokat, és smirglivel tisztítsd meg csatlakozó végeiket, majd kösd vissza őket. Ha a csengő még mindig nem működik, új gombot kell beszerelni.
Akinek az egyszerűbb megoldások is megfelelnek – és a feltételei is adottak hozzá – , nem kell vesződnie az elemmel, reduktorral, meglazult vezetékekkel. Nagyon barátságos és igazi zenei élményt nyújtó megoldás lehet, ha egy színes madzagon vagy dróton csengettyűfűzért akasztunk a bejárati ajtó elé.
Ajtókilincs
Az ajtókilincs legtöbbször a benne lévő hernyócsavar kilazulása miatt lötyögősödik ki. Ha ezt a kis alkatrészt a meghúzzuk a kilincs azonnal rögzíthető. A csavart az állandó használatból eredő rázkódás lazítja meg. Gyógymódja ennek, ha még jobban kilazítod a hernyócsavart, helyére nyomod a a kilincset, hogy szorosan illeszkedjen, majd meghúzod a csavart.
Némelyik fogantyú tengelye csavarmenetes. Ebben az esetben lazítsd meg a hernyócsavart, és szorítsd rá a menetre a gombot, úgy, hogy könnyen elforduljon, de ne lötyögjön.