A legtöbb futónövénynek a megfelelő fejlődéshez támszerkezetre van szüksége. Erre szolgálhat a virágrács, amit még kezdő barkácsolók is könnyen elkészíthetnek. Nem kell hozzá más, mint néhány léc, szög, kalapács, fűrész és egy kevés faragasztó. Mindenekelőtt el kell dönteni, mekkora felületet szeretnénk beborítani. 1 négyzetméternél nagyobb területet – főként kezdőnek nem érdemes készíteni, ha nagyobbra van szükség, több elem egymás mellé helyezésével kísérletezzünk. (Már csak azért is, mert így például sakktáblaszerű elrendezéssel sok anyagot és munkát is megspórolhatunk).
Elkészítés:
Az alapanyagot lehetőleg csomó-, és vetemedésmentes, gyalult fenyőfából válasszuk – a kerethez 3×2 cm-es; a rácshoz 3×1 cm-es lécek a megfelelőek.
A vastagabb anyagból két-két egyforma darabot szabjunk le, majd rakjunk össze belőlük egy téglalapalakot a munkaasztalon. Ez lesz a keret.
A rácslécből egy darabot helyezzünk valamelyik sarokra, átlósan úgy, hogy annak szélei a keret sarkaitól egyenlő távolságra (mondjuk 2-2 cm-re) legyenek.
Majd két-két aprófejű szöggel rögzítsük a kerethez, ügyelve arra, hogy az mindvégig derékszögben álljon.
Ezután egy nagyobb szög segítségével üssük a fa felületénél mélyebbre a szögfejeket.
A keret széle mentén vágjuk le a léc feleslegét, majd a léctől egyenlő távolságokat mérjünk végig a kereten (ez lesz a többi rács helye) és ezeket jelöljük meg.
A jelekhez igazítva szögeljük és vágjuk le a többi darabot is.
Amikor mindezzel elkészültünk, az egész szerkezetet fordítsuk meg, és egy, a kezdősarok melletti szögletet választva, jelölgessük be a másik oldalon használt közöket.
Készítsük el az újabb rácsléceket.
Végül ragasztóval rögzítsük a megfelelő darabokat a helyére, ezek a kereten belülre kerüljenek.
Ha jól dolgoztunk – a ragasztó száradása után – a virágrácsot csak le kell festeni, majd a kereténél fogva már fel is fúrhatjuk a falon kijelölt helyére.