Első lépésként a régi festékrétegről meg kell állapítanunk, hogy tapadása, rugalmassága alkalmas-e az átmázolásra. Ezt a legegyszerűbben úgy tehetjük meg, hogy egy erősebb ragasztószalagot nyomunk a felületre, majd határozott mozdulattal lerántjuk.
Ha a festék leválik, vagy ha a régi bevonatot késsel darabonként le lehet feszíteni, kénytelenek leszünk egészen a nyersfáig eltávolítani azt.
Erre a kaparás, majd a csiszolás a legmegfelelőbb, hiszen az égetés és a vegyszeres maratás erősen környezetszennyező. Ha szerencsénk volt, és elég az eredeti réteget felújítani, azt először zsírtalanítsuk, majd csiszoljuk mattra, végül portalanítsuk át.
Alapozás
Az előkészített felület nagyobb hézagait kitteljük ( gitteljük ), majd kenjük fel az első alapozó réteget.
Javító mázolásnál ügyeljünk arra, hogy a régi bevonathoz igazodó fedőfestéket válasszunk. Ezért a különböző munkafolyamatokhoz legcélszerűbb egyetlen gyártó bevonatrendszerét használni.
Ablakoknál, külső ajtóknál ügyelni kell arra, hogy a belső bevonat legalább annyira párazáró legyen, mint a külső, különben a beszivárgó nedvesség penészedést okozhat a fában.
Az alapozást addig ismételjük – akár kétszer, háromszor is –, amíg a felület teljesen sima lesz.
Fedőréteg