Lehetséges, hogy a rendelkezésünkre álló teret ésszerűbben is ki lehetne használni a bútorok átcsoportosításával, kicserélésével. Van, amikor azonban csak a radikálisabb megoldás visz közelebb a célhoz. A lakást határoló falakon belül újra fel kell osztani a teret, úgy hogy ésszerűbb, praktikusaabb, jobban használható otthont kapjunk.
Természetesen nem eshetünk neki meggondolatlanul a falaknak, hiszen szigorú szabályok kötik, hogy a lakáson belül mi változtatható, és mi nem. Jó, erről szakember véleményét kérni, a szakszerűtlen átalakítások komoly problémákat okozhatnak a későbbiekben. Elsődleges szabály, hogy a lakást határoló főfalakon nem lehet engedélyeztetés nélkül változtatásokat végrehajtani.
Nem vághatunk rajta új ajtót és ablakot, bármilyen külső átalakítást meg kell terveztetni és a hatóságokkal jóváhagyatni.
A belső térben statikus által meg kell vizsgáltatnunk, hogy hol vannak tartófalak, pillérek, gerendák, oszlopok és kémények, mert természetesen ezekhez sem szabad hozzányúlni. A vékony válaszfalak általában mozgathatók. Előfordulhat, hogy egy szűk, zegzugos, folyosók és közlekedők által felszabdalt lakás a fölösleges válaszfalak megszüntetésével szellőssé, világossá, és tágasabbá varázsolható, de az is lehet, hogy éppen több helyiségre lenne szükségünk, így egy nagy szobából leválasztással két kisebbet csinálhatunk.
|
Válaszfalban lévő ajtónyílást áthelyezhetünk máshová, ha a jobb közlekedés, vagy praktikusabb berendezés úgy kívánja, minden falmozgatásnál figyelnünk kell azoban a falban rejlő villany-, és vízvezetékekre. Ha ezeket is módosítanunk kell, feltétlenül mesterembereket kell hívnunk. Lakásunk konfortfokozatát a benne működő gépészet minősége határozza meg. Ma már nem képzelhető el lakás víz, villany és fűtés nélkül. Látható, vagy rejtett rendszerek biztosítják a fényt, a meleget, vízvezeték és csatornahálózat biztosítja kényelmünket.
|
A jól működő háztartásban kiemelkedően fontosak a kiszolgálóhelyiségek, ebből következően ezek átalakítása a legköltségesebb is. A fürdőszoba és a konyha megtervezésére korábban nem fektettek kellő hangsúlyt, többnyire kicsi alapterületen ésszerűtlenül alakították ki. E „vizes” a helyiségeknek a lakáson belüli helye adott, többnyire nem változtatható, hiszen alkalmazkodni kell a vízvezetékhez, a szennyvízelvezető hálózathoz, esetleg a szellőzőrendszerhez is, de bizonyos határokon belül módosíthatók, bővíthetők. Ha van rá mód, érdemes áldozni arra, hogy tágasabbá és praktikusabbá tegyük őket Értelemszerűen, a gépészet átalakításához ne fogjunk hozzá magunk, hívjunk mestert, aki garanciát vállal munkájáért, hiszen a rosszul végzett munka súlyos következményekkel járhat.