Legyen könnyű és hordható, valamint tartós, a benne lévő virágoknak legyen vízutánpótlása, hogy el ne hervadjanak idő előtt. Formatartó legyen, erősen, biztonságosan megkötve, de az esetleges drótozás ne látszódjon, a drótvégek ne szúrjanak. A csokor fogórésze ne piszkoljon, ne sértse fel a menyasszony kezét, ne szakítsa ki kesztyűjét. A technikai megoldások se látszódjanak ki. A virágok domináljanak, ne a kiegészítő díszek. A csokor ára pedig tükrözze valós értékét! A legtöbb virágkötő ezekkel a kritériumokkal amúgy is tisztában van, automatikusan odafigyel rájuk.
|
Megrendeléskor tudassuk a virágüzletben, hogy milyen címre és mikorra kérjük a szállítást (pontos cím, telefonszám, hónap, nap, óra, perc). Ha érte megyünk, akkor pontosan mikorra készüljön el? Mikor és hol lesz az esküvő? Milyen a menyasszony alkata, életkora, haja és szeme színe, mi a kedvenc színe, a kedvenc virága? Milyen a menyasszonyi ruha anyaga színe, vonalvezetése? Lesz-e fejdísze és fátyla, ha igen, milyen? Mit visel a vőlegény (ruhájának anyaga, színe, fazonja)? Mi a menyasszony elképzelése a csokorról, szeretne-e egyéb díszt is bele? Mennyi pénzt szánunk a csokorra?
Mikor milyen virág van?
A menyasszonyi csokrok két kedvelt virága, a rózsa és a liliom télen-nyáron kapható. Vigyázzunk viszont a tavaszi – hajtott hagymás – virágokkal: a tulipán, a frézia, a jácint, a boglárka és az orgona is télen és tavasszal (kb. májusig) vannak csak, mert nem bírják a nyári hőséget! A hortenzia is gyönyörű, de hamar lelankad, ha nem kap folyamatos vízutánpótlást, nem tudja jól megszívni magát. Kevésbé hosszan tartó, kevésbé szállítható. Kérjük ki a virágkötő tanácsát a virágok kiválasztásához!
A csokor tartósítása
Ma már más módszerek is vannak az egyszerű lógatva szárításnál és hajlakkozásnál, így aki szeretné, az valóban eredeti szépségében megőrizheti esküvői csokrát. Ha tudjuk előre, hogy menyasszonyi csokrunkat tartósítani szeretnénk, beszéljük ezt meg a virágkötővel, illetve kérjük ki a tartósítást végző szakember véleményét, mert nem minden virág tartósítható! Általában üvegbura alatt, fali képként vagy asztali díszként készítik el a csokrot.
Ha igazán profi a kivitelezés, nem olcsó (költsége 1999-ben kb. 25-30 ezer Ft), viszont a szoba díszeként életünk legszebb pillanataira emlékeztet majd, ahányszor csak ránézünk. A menyasszonyi csokrot csak olyan állapotban tudja tartósítani a szakember, amilyen állapotban kézhez kapja, ezért ne hagyjuk elhervadni! Fontos, hogy már az esküvő napján eljusson a tartósítóhoz!