Ez a fajta zavar rendkívül ritka.
b) Másodlagos, következményes (szekunder) zavarnak nevezzük azt a problémát, ha volt igény, vágy, de az fokozatosan vagy hirtelen csökkent, illetve elmúlt. Ez a panasz a leggyakoribb.
2. Az izgalmi fázis zavarai
Amennyiben igény van a szexuális együttlétre, az izgalomba kerülés problémamentes, de az orgazmus elmarad, a kielégülési fázis zavaráról beszélünk.
Fontos tudni, hogy az teljesen egyéni (és ezen belül is változó), hogy aktuálisan milyen és mennyi ideig tartó ingerlés szükséges a kielégülés eléréséhez. Igen gyakori panasz, amely szaksegítséggel eredményesen rendezhető.
Ennél a problémánál a közösülés kivételével a szexuális működés rendben zajlik, akár a kielégülés képessége is meglehet. Ilyen panasz esetén gondolni kell nőgyógyászati betegségre (hüvely gyulladás, méhszáj felmaródás) Gyakori okként szerepel a félelem a közösüléstől (fájni fog) a terhességtől (fogamzásgátlás megoldatlansága). A panasz közvetlen oka a hüvelybemenet körüli izmok görcsös összehúzódása. Türelmes szakember segítségével irányított folyamatban a panasz rendezhető.
5. A női szexuális működési zavarok okainak rangsorolt összefoglalása
a) Tájékozatlanság – hibás információ
– hiedelmek
b) Teljesítményszorongás – meg kell felelni a jó szexuális reagálás követelményének
c) Kommunikációs zavar a partnerek között
d) Párkapcsolati zavar következménye
A szexuális funkciózavarok rendezésének (szexterápiának) jól kidolgozott módszerei vannak. A szexterápiára kiképzett és abban járatos szakemberek eredményesen tudnak segíteni a szexuális problémák rendezésében, ha a páciensben komoly az elhatározás a tartósabb munkára.