Mi lett volna, ha … ?
Bizton állítani egy lehetséges jövő bekövetkeztét botorság. Ebben az időpillanatban számtalan esemény befolyásolhatja, hogy a most még biztosnak tűnő jóslat bekövetkezik-e, vagy sem. Nézzünk egy nagyon egyszerű példát. Ne gondoljunk most jóslásra, csak a jövő kiszámíthatóságára.
Tételezzük fel, hogy Baloghék minden kedden lecsót vacsoráznak. Baloghné kedden összeaprítja a paprikát, a paradicsomot, a hagymát és elkészíti a lecsót. Baloghné barátnője, aki jól ismeri őket, tehát nagy valószínűséggel jósolhatja Balogh úrnak, hogy kedd este lecsó lesz vacsorára. És ekkor jön a véletlen. Véletlen elfogy a paprika a piacon. Véletlen Baloghné kap egy új sóska receptet a munkahelyén, és inkább azt próbálja ki. Annak a valószínűsége, hogy Baloghéknál kedden lecsó van, jóval nagyobb, mint annak a valószínűsége, hogy ezen a kedden éppen sóska lesz, mégis van arra is esély, hogy kedden sóska legyen vacsorára. A cigány vetőkártya egy ilyen egyszerű esetben is jelezheti az eltérést a szokványostól, de arra nem fog konkrét választ adni, hogy akkor mi is lesz lecsó helyett Baloghéknál. Éppen ezért nem lehetséges biztos jövőt vázolni, csupán a lehetséges változást lehet előre jelezni.
De éppen ezek miatt az általánosságban jól kiszámítható események miatt egyértelműen tudományos dolog a földrengés előrejelzés, a meterológia, vagy a jövőkutatás. Ezeket ma már senki nem sorolja a misztikus találgatás ködös világához, pedig éppen azt csinálják, amit Baloghné barátnője.
Vannak olyan „jósok” és „jósnők”, akik úgy használják a cigánykártyát, hogy első általánosban megszerzett stabil olvasni tudásukat használva egyszerűen felolvassák, összemagyarázzák a kártyák alján látható szavakat. Elég ronda, giccses rajzolatú, de azért működőképes cigánykártyát szinte minden trafikban árulnak. Sokat elárul ennek a kártyának a megítéléséről, ahogy az egyik kiadó ajánlja vevőinek ezt a terméket: „Ezzel a vetőkártyával kezdő jóstehetségek is könnyen boldogulhatnak. A lapok értelmezhetők, noha érdemes ügyelni az ábrázolások adta korlátozott lehetőségekre, nehogy tévesen azonosítsuk azokat. A kártyalapok egyértelműek, de jelentésüket mindig rugalmasan kell felfogni. Ne felejtsük el, hogy a kivetett lapoknak egymáshoz viszonyítva tulajdonítsunk jelentőséget. Ez mindig fontosabb, mint az egyes lapok mondanivalója.”
Ugyanez a kártya kiadó arra biztatja – igen helyesen – a kezdő jósokat, hogy szerezzenek emberismeretet és ismerjék meg önmagukat. Akik ekkora hatalmas előképzettséggel vágnak bele a „jóslásba”, nagyon könnyen felsülnek, vagy a mai fülnek furcsa jóslatokat hangoztathatnak ki. Egy férfi egyszer kivette a kezemből a kártyát, mondván, ennyit ő is tud. Három lapot húzott, a Gyermek, a Halál és a Szerencse kártyákat tette egymás mellé, majd a halál kártyájától megriadtan ülő feleségére nevetett és örömmel kijelentette:
– Halálosan szerencsés lesz a gyerekünk!
Mit szépítsük, a süketelés nem jóslás, nem sorsvetés, és egyáltalán nem játék.