Személyes indíttatás
Az Év Adakozásban Élenjáró Magánszemélye: A Nonprofit Információs és Oktató Központ (NIOK) Alapítvány 1995 óta minden évben pozitív példaként kiemel egy adakozásban élenjáró magánszemélyt. 1999-ben a díjazott Friderikusz Sándor volt, aki azonfelül, hogy saját pénzét különféle jótékony célokra fordítja négymillió forintért vásárolt lélegeztetô-gépet a Szent László kórház javára , műsorain keresztül másokat is adományozásra buzdít. 2001-ben dr. Frimpong Manso Sámuel szegedi gyógyszerész, a következô évben pedig dr. Tamás István, az IBS fôigazgatója érdemelte ki a megtiszteltetést. Az évek során nem egy nyugdíjast is kitüntettek az elismeréssel. |
Jakab Ádám |
Adakozó hírességek
Hogyan segít a média?
A Guinness Rekordok Könyve szerint Michael Jackson a világ legtöbbet jótékonykodó híressége. A sztárok általában szívesen vesznek részt közcélú hirdetésekben. Sophia Loren például az euró bevezetése kapcsán arra buzdította olasz honfitársait, hogy maradék aprópénzüket fordítsák gyermekvédelmi célokra. Nagy segítség, ha ismert személyiségek nevükkel, arcukkal támogatnak egy-egy ügyet. Olaszországban megugrott a véradók száma, amikor a bálványozott labdarúgótól, Maldinitôl érkezett a hívó szó. Ám hatalmas összegek folytak be a szklerózis multiplexben szenvedô betegek számlájára akkor is, amikor a Benetton család vagy a síkirály, Alberto Tomba kérte adakozásra az embereket. Hazánkban is szívükön viselik a sztárok a segítségre szorulók helyzetét. Katona Klári például Most című albumának bevételébôl a Nemzetközi Gyermekmentô Szolgálat Alapítványt támogatta. Presser Gábor és barátai az évente megtartott jótékonysági hangversenyük teljes bevételét ajánlják fel a Magyar Hospice Alapítvány számára. Dobó Kata is a Hospice Alapítvány éllovasa, személyesen kilincsel különféle támogatásokért, emellett az alapítvány reklámjaiban is szerepel. Személyes élmény köti az ügyhöz, mivel elveszítette nagymamáját, aki rákban halt meg.
Ha egy történet bemutatása önmagában segít, természetesen számunkra is jó
Külföldön a jótékonyságnak egészen más hagyománya van, egy jómódú család felé társadalmi elvárás, hogy adakozzon. Sajnos nálunk nem ez a jellemzô, ha valakinek felesleges pénze van, azt megszólja a szomszéd. Az a tapasztalatom, hogy ma Magyarországon általában a kisemberek adnak, az ismert vagy vagyonos személyek ritkábban. Jó példa erre egy mozgássérült hölgy esete, akinek autóra volt szüksége, hogy közlekedni tudjon. Az ország másik felébôl jelentkezett egy férfi, mivel látta az asszonyról szóló riportfilmet. Gyűjtést szervezett és vásárolt egy Trabantot a hölgy részére. Tipikus esete annak, hogy a kisemberek összefognak és segítenek egymáson. Pusztán egy megkapó történet miatt!”