![](https://nlc.hu/uploads/2025/02/3.jpg)
A lyocell anyagot már közel négy évtizeddel ezelőtt feltalálták, ám a divatipar csak az utóbbi néhány évben kapott igazán rá. Mára kimondottan sikk lett használni, olyannyira, hogy a márkák gyakran külön címkével is jelzik, ha egy termék ilyen textíliából készült. Igaz, egyáltalán nem nehéz felismerni enélkül sem, hiszen a külleme és tapintása is meglehetősen jellegzetes. Nem mellesleg pedig az, hogy a lyocell trendi lett, hosszú ideje az egyik legjobb dolog, ami a divatiparban történt.
![lyocell anyag](https://nlc.hu/uploads/2020/07/gettyimages-1164197035-1024x576.jpg)
A jellegzetes lyocell anyag (Fotó: Getty Images)
Lyocell vagy Tencel
A lyocellt az American Enka vállalat fejlesztette ki, még 1972-ben. Az eredetileg Newcell nevet viselő anyagon a nyolcvanas években a brit Courtaulds Fibres szakemberei dolgoztak tovább, akkoriban kapta a Tencel nevet. A gyártási eljárást 1990-től elsőként az alabamai Courtaulds műselyemgyárakban alkalmazták. 1998-ban a Courtaulds vállalatot az Akzo Nobel vásárolta meg, két évvel később pedig a Tencel divízió az osztrák Lenzing AG tulajdonába került. A mai napig is ez a cég a világ legismertebb lyocellgyártója, akik Tencel®-ként forgalmazzák terméküket, ez az oka annak, hogy az anyagot ezen a néven is gyakran emlegetik. Valójában azonban maga az anyag a lyocell, míg a Tencel annak egy fajtája, lényegében egy márkanév.
Hogyan készül?
A lyocell gyakorlatilag egy természetes alapanyagokból előállított, speciális, környezetbarát műselyem. A gyártási eljárás lényege, hogy a keményfából (esetleg bambuszból vagy eukaliptuszból) nyert cellulózt úgynevezett N-metilmorfolin-N-oxidban oldják, majd ebből az oldatból húzzák a szálakat. Az előállítás a viszkózgyártásénál kevesebb vizet igényel, illetve teljesen zárt rendszerben történik, ezért nem jár káros anyagok kibocsátásával, az oldószer pedig csaknem teljes egészében visszaforgatható és újból felhasználható.
![A Tencel kollekció egyik modellje a 2018-as kínai divathéten](https://nlc.hu/uploads/2020/07/gettyimages-870885556-1024x683.jpg)
A Tencel kollekció egyik modellje a 2018-as kínai divathéten (Fotó: Lintao Zhang/Getty Images)
Miben jobb?
Azon felül, hogy már a gyártási folyamata is kíméli a környezetet, a lyocell szuperképessége, hogy egyesíti a természetes és a mesterséges szálak előnyeit. Soroljuk:
- Tartósabb, mint a természetes szálak.
- A legerősebb a cellulózból készült textíliák közül.
- Erősebb szerkezetű, ugyanakkor lágyabb tapintású és esésű, mint a pamut.
- Háromszor olyan erős, mint a viszkóz.
- Bőrbarát.
- Könnyed, szellős, nem fülled be.
- Enyhén fényes, mint a selyem, ám nem csúszkál.
- Nem nyúlik meg, nem veszíti el a formáját.
- Nem bolyhosodik.
- Gyűrődésálló.
- Kiválóan színezhető.
- Számos más anyag textúráját képes utánozni.
- Gépben mosható, de vegyileg is tisztítható.
- Biológiailag lebomló.
Lyocell a divatban
Bár más típusú textíliákat (például lakástextilt, műszaki textíliákat) is gyártanak belőle, a legsokoldalúbban kétségkívül a divatipar használja a lyocellt. Gyakran alkalmazzák egyrészt a farmer szellősebb alternatívájaként a nyári kollekciókban: ezek azok a bizonyos jellegzetes, világoskék darabok, melyek szabásukban, díszítéseikben is legtöbbször a farmer jól ismert stílusjegyeit viselik és sokszor a boltokban is a denim osztályon vagy kategóriában tartják őket.
Mint fentebb már említettük, a lyocell remekül színezhető, az esetek többségében azonban, ha nem világoskék, akkor is pasztell árnyalatokat kap, nagyságrendekkel ritkábbak az élénk vagy sötét színű darabok. Persze azért ha keresgélünk, találhatunk ilyeneket is.
A 100 százalék lyocell holmik mellett megtalálhatók a lyocell keverék vagy lyocellben gazdag elnevezésű darabok is, melyek esetében általában pamuttal, viszkózzal vagy elasztánnal keverik, de más variációk is előfordulnak. Ilyen formában már nehezebb felismerni, viszont még több – sokkal kevésbé környezetbarát – anyag kiváltására alkalmas.