Már a koronavírus-járvány elején felvetődött, hogy az általa okozott betegség olyan szerveinkre is hatással lehet, mint az agyunk, azt is károsíthatja, és természetesen a szakemberek szerették volna minél pontosabban feltérképezni, hogy pontosan milyen következményei vannak a fertőzésnek az emberi idegrendszerre és annak központi szervére. A Washington Postban jelent meg egy cikk arról, hogy mire jutottak azok a kutatók, akik bő egy évvel ezelőtt kezdtek el vizsgálódni.
Megfigyeléseik szerint ugyan az orr nyálkahártyáján valóban sok vírus képes megtelepedni, és ezek egy része magukat a szaglóidegeket is megfertőzi, de az agyban nem képesek megtelepedni és szaporodni. Sajnos ez nem jelenti azt, hogy ne okozna károsodást, a felboncolt áldozatok agyában egyrészt agyi infarktusokra utaló sérüléseket találtak a szürkeállományban, ami arra utal, hogy a betegek agyában apró vérrögök keletkeztek, megbénítva ezzel egyes agyterületek vérellátását, az agyállomány halálát okozva, írja a 444.
Másik észrevételük szerint egyes agyállományokban felhalmozódtak az ún microgliasejtek, amelyek központi idegrendszer gyulladásos megbetegedése esetén falósejtekké alakulnak át, felfalják a sérült vagy halott neuronokat, az igazán furcsa pedig az volt ebben, hogy a microgliasejtek által megtámadott neuronokban nem volt nyoma a koronavírusnak. A tudósok autoimmun választ gyanítanak a jelenség mögött.
A kutatás mindezzel nem zárult le, a kutatók szeretnék megvizsgálni olyanok agyát is, akik koronavírus-fertőzöttek voltak, de nem a Covid miatt hunytak el, és így reményeik szerint kiderülhet, hogy az enyhe, vagy legalább enyhébb lefolyású betegség okozott-e hasonló sérüléseket a betegek agyában.
Még több hír a koronavírus-járványról:
- A koronavírus-járvány nem kímélte az influenzavírust sem
- Sokan várták, elérkezett: ezen a korlátozáson enyhítenek június közepétől
- Müller Cecília szerint véget ért a járvány harmadik hulláma