Az arctisztítás még a legegyszerűbb bőrápolási rutinnak is alapvető része. A drogériák kínálata viszont a legkevésbé sem teszi számunkra egyszerűvé a döntést: habok, olajok, balzsamok és micellás vizek sorakoznak a polcokon vég nélkül. A számunkra legjobb termék megtalálásáig pedig sokszor rögös út vezet melléfogásokkal, fölösleges pénzkiadással és olykor bosszúsággal is. Összegyűjtöttük a legfontosabb információkat, melyek ismeretében könnyebb lesz megtalálnod a telitalálatot!
A legfontosabb lépés
Első lépésként fontos, hogy tisztában legyél azzal, milyen típusú a bőröd – száraz, zsíros, érzékeny, normál vagy kombinált. Ezt akár könnyedén megállapíthatod egy gyors teszttel is.
A smink eltávolítását követően, még mielőtt bármilyen krémet használnál, mosd át vízzel az arcod, itasd fel róla finoman a nedvességet, majd várj 1 órát. Ezután nézd meg a bőrödet a tükörben, érintsd is meg. Ha fénylik, és olajosnak érzed a T-zónádat (homlok, orr, áll), valamint az arc többi részét is, akkor zsíros a bőröd. Ha a T-zónád olajos, de az arcod többi része száraz vagy normál, akkor kombinált típusú. Száraz bőrű vagy, ha feszül, húzódik, esetleg hámlik, és normál a bőröd, ha kellemesen puha, nem száraz és nem is túl fényes.
Ezt tudják az egyes arctisztítók
Micellás víz
A micellás víz nem véletlenül az egyik legnépszerűbb termék. A kis molekuláris micellák magukhoz vonzzák a szennyeződéseket, sminket és a felesleges faggyút, miközben kíméletesen tisztítanak. Ideális megoldás lehet, ha rohanásban vagy, mert anélkül is használható, hogy leöblítenéd. Nagy előnye, hogy érzékeny bőrűek is nyugodtan választhatják, mivel nincs benne alkohol, azonban zsíros bőr esetén nem minden micellás víz elegendő a kellően mély tisztításhoz.
Kinek ajánlott? Érzékeny, normál és kombinált bőrűeknek.
Habzó arctisztító
A habos termékek mélytisztító hatásúak, így különösen hatékonyak a faggyú- és olajtermelődés szabályozásában. Tökéletes megoldás lesz számodra egy ilyen termék, ha hajlamos vagy az olajos csillogásra, pattanásokra vagy tág pórusokra. Ezek a készítmények habzó formulájuk révén alaposan megtisztítják a bőrt, megszabadítják a szennyeződésektől és az olajtól. Vigyázni kell azonban, mert ha túl gyakran használod, vagy ha túl erős típust választasz, annak akár a bőr túlszáradása lehet a vége.
Kinek ajánlott? Zsíros, pattanásos bőrre, tág pórusú arcbőrre, illetve kombinált bőrűeknek a T-vonalban.
Krémes arctisztító
A krémes arctisztítók tápláló hatásúak, ami tökéletes megoldás lehet a száraz, vízhiányos bőr számára. Ezek a készítmények nemcsak tisztítanak, hanem hidratálnak is, így eltávolítják a szennyeződéseket anélkül, hogy megfosztanák a bőrt a szükséges nedvességtől. Érzékeny, rosaceára hajlamos bőr esetén is nagyszerű választás, mivel nem irritálja a bőrfelszínt.
Kinek ajánlott? Száraz, érzékeny, vízhiányos vagy rosaceás bőrűeknek.
Olajos arctisztító
Az olajos arctisztítók kiemelkedően hatékonyak a makacs smink, fényvédő és szennyeződések eltávolításában, sőt akadnak sminktermékek, melyek enélkül szinte le sem moshatók. Az olaj „megbontja” a sminket és a faggyút anélkül, hogy kiszárítaná a bőrt és különösen hasznos a vízálló smink eltávolításában. Fontos, hogy ezeket az olajokat egy második, vízalapú tisztítóval kövesd, ha zsírosabb bőröd van.
Kinek ajánlott? Minden bőrtípusra, de különösen száraz, normál bőrre és gyakran sminkelőknek.
Balzsamos arctisztító
A balzsamos arctisztítók sűrű, krémes textúrával rendelkeznek, és valódi luxust biztosítanak a bőr számára. Ezek az arctisztítók olajokkal és hidratáló összetevőkkel vannak dúsítva, hogy mélyen tisztítsák a bőrt, ugyanakkor táplálják is.
Kinek ajánlott? Száraz, érett vagy érzékeny bőrűeknek, akik gazdagabb textúrát keresnek.
Ügyelj az összetevőkre is!
Érdemes vásárlás előtt azt is megnézned, mit tartalmaz a termék, melyet választottál. Nem mindegy ugyanis, hogy milyen bőrre milyen összetevő kerül.
Illatanyagok (Fragrance, Parfum)
Bár az illatosított termékek vonzónak tűnhetnek, az illatanyagok sajnos könnyen irritációt is okozhatnak, különösen az érzékeny bőrűeknél. Az illatmentes termékek általában kíméletesebbek, és nagyobb biztonsággal kerülhető el velük komplikáció.
Szulfátok (Sodium Lauryl Sulfate, Sodium Laureth Sulfate)
Ezek az összetevők habzó anyagként működnek, de hajlamosak kiszárítani a bőrt. Ha száraz vagy érzékeny bőröd van, érdemes elkerülni a szulfátokat, mert eltávolítják a bőr természetes olajait, ami feszítő érzést és irritációt okozhat.
Alkohol (Alcohol Denat, Ethanol)
Az alkohol gyorsan elpárolog, de közben száríthatja a bőrt, ami különösen a száraz és érzékeny bőrtípusok számára káros lehet.
Parabének (Methylparaben, Propylparaben)
A parabéneket tartósítószerként használják, de egyre több kutatás mutat rá, hogy hormonális problémákat okozhatnak. Ha aggódsz a hosszú távú egészségi hatások miatt, érdemes parabénmentes termékeket keresni.
Esszenciális olajok
Bár természetesek, az illóolajok, mint például a levendula vagy a citrusfélék olaja, irritációt okozhatnak érzékeny bőrön. Ha hajlamos vagy a bőrpírra vagy irritációra, érdemes az illóolaj-mentes arctisztítók mellett döntenéd.
Retinoidok
Bár a retinoidok fantasztikusan hatásosak bőröregedés ellen, az érzékeny bőrre nem mindig megfelelőek arctisztító formában, mert irritációt okozhatnak. Inkább szérumként vagy krémként érdemes használni őket esténként.
Hialuronsav és glicerin
Ezek kiváló hidratáló összetevők, amelyek segítenek megőrizni a bőr nedvességtartalmát anélkül, hogy eltömítenék a pórusokat. Különösen jók száraz vagy dehidratált bőrre.
Bónusz tipp
Próbáld ki a rétegezést! Különösen a gyakran sminkelők számára javasolt az úgynevezett „double cleansing” módszer: először olajos tisztítóval távolítsd el a sminket, majd egy habzó vagy krémes arctisztítóval végezz mélytisztítást a tökéletes végeredményért!