Ha úgy alakul, hogy beleizzadsz a ruhádba, könnyen-gyorsan orvosolható a probléma: elég bedobni a mosógépbe, és a kellemetlen szagoktól máris megszabadultál. De mi a helyzet a zárt cipőkkel, csizmákkal? Azokat nyilván nem moshatjuk minden egyes használat után…
Most, hogy újra betoppant a zárt cipők időszaka, nem árt tudni, mit lehet tenni a kellemetlen lábszag ellen, sok kínos pillanatot megspórolva magadnak és másoknak… Igaz, van, aki vagyonokat keres azzal, hogy a lábszagú cipőit és zoknijait dobja piacra!
Miért kellemetlen szagúak a téli lábbelik?
Az, hogy valakinek orrfacsaró szagot áraszt-e a cipője, csizmája, nem csak azon múlik, hogy az illető izzadós típus-e. Sokat nyom a latban ez is, de nem kizárólag ez tehető felelőssé a kellemetlen lábszagért.
A kevésbé jó minőségű alapanyag vagy a láb szellőzésének útját álló kialakítás mindenképp növeli az esélyét annak, hogy a cipő levételét követően legyen okod a pironkodásra. Ezekbe sajnos akár a drágább cipőknél, csizmáknál is belefuthatsz, vásárlásnál tehát nem elég az árfekvésre odafigyelni!
A másik gyakori ok a rosszul megválasztott zokni vagy harisnya: a műszálas zokni és a nejlonharisnya fokozza az izzadást, és ha hosszú órákon át viseled ezeket cipővel együtt, nagy eséllyel számíthatsz a kellemetlen szagokra is.
Ezt tedd a megelőzésért
- Jelentősen javíthatja az esélyeidet, ha pamutzoknira váltasz
- Ha izzadós vagy, érdemes vékonyan behintőporoznod a lábfejedet
- Jó szolgálatot tehetnek a szupermarketekben és/vagy cipőboltokban kapható szagsemlegesítő sprayk
- Beválhat, ha használat után szódabikarbónát vagy szagtalanító hatású sütőport szórsz a lábbelikbe, majd kirázod/kiporszívózod belőlük, mielőtt újra használatba vennéd
- Ha ezeket macerásnak gondolod, kihúzhat a pácból az is, ha izzadás elleni, antibakteriális talpbetétet teszel a cipődbe vagy csizmádba
Ez utóbbi azért is jó, mert több használat után egyszerűen kimosható és gyorsan megszárítható, ellentétben például egy magas szárú csizmával.
Ha eljön a mosás ideje
A bőrcipőket vagy műbőrből készült lábbeliket nem szabad mosogépben mosni és szárítógépben szárítani, egy alapos kézi tisztítással azonban sokat tehetsz azért, hogy ne legyen kellemetlen szagú a lábad a nap végére.
A fűzős bakancsokból, sportcipőkből első lépésként érdemes kihúzni a cipőfűzőket, ezeket ugyanis így lehet a leghatékonyabban megmosni. Ha nem tűnnek piszkosnak, szappanos vízzel elég átöblíteni és alaposan kinyomkodni, szembetűnőbb szennyeződés esetén viszont mosószeres vízbe érdemes áztatni és finoman átdörzsölni öblítés előtt.
Ha a csizmádnak vagy a cipődnek kivehető a talpbetétje, szedd ki és tisztítsd meg alaposan meleg vízzel, szappannal vagy mosószerrel. Ha kellemetlen szagú a lábad a viselés után, akár egy éjszakára is beáztathatod szódabikarbónás vízbe, hogy megszabadulj a hívatlan vendégtől.
A lábbeli mosásához legjobb kellemesen meleg (vagyis nem forró!) vizet használni: ez is elég hatékonyan tisztít, ha egy kevés folyékony mosószert is elkeversz benne. Márts bele egy puha rongyot vagy szivacsot és kívül-belül törölgesd át a cipőt. A stapabíróbb és piszkosabb lábbeliket körömkefével is kezelésbe veheted a maximális tisztaságért!
Ha megvagy a szennyeződések eltávolításával, tedd folyó víz alá a lábbelit és jó alaposan öblítsd ki! Ezután csepegtesd le és óvatosan nyomkodd ki belőle a vizet (ezt semmiképp sem szabad erőteljesen végezni a kifinomultabb csizmákkal!), majd szabad levegőn szárítsd meg.
A legjobb lenne a teraszon, de a hidegben ez nem mindig jó ötlet, ezért szuper az is, ha a földre terítesz egy törölközőt vagy megunt ruhadarabot és arra helyezed a megtisztított cipőket, csizmákat. A fűzős lábbelikbe csak akkor tedd vissza a cipőfűzőt, ha teljesen megszáradtak a topánok!
Cipőtisztítás mosógépben
A gépi mosás előtt is tanácsos eltávolítanod a cipőfűzőt, hiszen csak így tudod kellő alapossággal megtisztítani. Soha ne mulaszd el leellenőrizni a cipőben lévő címkén azt, hogy hány fokon ajánlott mosni. Mielőtt a gépbe tennéd, mosószeres vízbe mártott szivaccsal vagy puha ronggyal jobb áttörölgetni a lábbelit, hogy a piszok javát eltávolíthasd és ne a mosógépben végezze.
Hogy ne essen baja fürdőzés közben, tedd mosózsákba vagy egy használaton kívüli párnahuzatba a cipőt, majd kímélő programon és alacsony hőfokon indítsd el a mosást.
Ha ezután sem lennél elégedett a végeredménnyel, szivaccsal vagy körömkefével átdörzsölheted a cipőt. A szárításhoz a gépi mosást követően is az a legjobb, ha szabad levegőn kerül rá sor, de ha ez nem jöhet számításba, a fűtőtest közelébe téve viszonylag gyorsan újra készen állhat a bevetésre a kívül-belül tiszta és szagtalan lábbeli!