
Ha már sokféle diétát és edzéstervet kipróbáltál, de azt tapasztalod, mégsem tudsz lefogyni, akkor könnyen lehet, hogy pszichés akadályok nehezítik súlyvesztésed. A megoldás első lépése a probléma beazonosítása. A jó hír pedig nem más, mint hogy ezek az akadályok leküzdhetők.
Pszichológiai blokkok, melyek akadályozhatják a fogyást
1. „Mindent vagy semmit”
Ha csupán vékony határvonal választ el attól, hogy szigorú terveid minden részletéhez ragaszkodj, vagy teljesen elengedd az étkezés fölötti kontrollt, akkor „minden vagy semmit”-problémával állsz szemben.
Akik így élik meg a fogyást, gyakran életük más területein is hasonló végleteket élhetnek meg. Úgy érzik, vagy teljes sikert aratnak, vagy teljes kudarcot vallanak.
2. Negatív testkép
Nincs semmi rossz abban, ha szeretnéd a legtöbbet kihozni magadból. Ha azonban teljes átalakulásra vágysz, akkor meglehet, hogy önértékeléseden is érdemes elgondolkoznod. A negatív testkép mellett gyakran az érintettek úgy érzik, értéküket testük, alakjuk határozza meg.
Mindez akadálya lehet a sikerek, amikor megpróbálunk egészséges szokásokat kialakítani és egészséges testsúlyt elérni megtartani. Intő jel lehet, ha evés után szégyenérzet tör rá, az ételeket pedig „jó és „rossz” kategóriákra osztod.
3. Stressz
A legtöbb ember számára az evés jó érzést okoz. Stressz esetén pedig sokan az ételt használják feszültségük csillapítására. Ebben az esetben nemcsak a túlevés okozhat problémát is, hanem a választott ételek. Hajlamosak vagyunk ugyanis ilyenkor kényeztetőbbnek érzett, magasabb kalória- és cukortartalmú élelmiszereket fogyasztani.
Stressz alatt ráadásul a szervezet több kortizolt termel, ami súlygyarapodáshoz vezethet.

Pszichológiai okai is lehetnek, ha úgy érzed, nem megy a fogyás (Fotó: GettyImages)
4. Depresszió
Sok szakértő úgy véli, hogy a depresszió és a súlygyarapodás között erős összefüggés van. Sőt még az átlagos testsúlyú embereknél is problémát okozhat a depresszió a testsúlyt illetően.
A depresszióval járó tünetek egy része, mint az álmatlanság vagy a fáradtság nehezíti a fogyást. Gyakran pedig a felírt antidepresszáns is okozhat hízást.
Így küzdd le az akadályt
1. Vezess naplót
A stressz elkerülése sajnos nem mindig lehetséges. Ha azonban azonosítod az állapotot és a kiváltó tényezőket, akkor könnyebben kerülheted el a stresszt okozó helyzeteket vagy embereket.
Vezess naplót étkezéseidről és az életedben zajló eseményekről. Így könnyebben követheted nyomon a helyzeteket és ételeket, melyek problémát okozhatnak számodra.
2. Végezz apróbb változtatásokat
Gondolkozz apró lépéseken és rövid távú célokban. Konkrét és egészséges változásokat tűzz ki magad elé és emlékeztesd magad rá, hogy nem a tökéletesség a lényeg. Kis lépések betartásával könnyebb sikerélményt elérned és megtartanod a motivációdat.
3. Relaxálj
A relaxációs technikák agy segítséget nyújtanak a stressz kezelésében. Az irányított képalkotás különösen hatásos lehet fogyásban.
4. Törekedj a megfelelő alvásra
Próbálj minden este ugyanabban az időben lefeküdni és minden reggel ugyanabban az időben felkelni. Tedd a hálószobád az alvás szentélyévé. Távolíts el belőle minden elektronikát, beleértve még a telefon töltőjét is, és csökkentsd a beszűrődő zaj mennyiségét, amennyire csak tudod. Egy alvómaszkot is hasznos lehet beszerezned, mert a teljes sötétség igazán hatékonyan segíti az alvást.