Azt már jól tudjuk, hogy a hidratálás mennyire fontos egészségünk szempontjából, 50 felett azonban már szinte szó szerint fiatalító elixírré is válik. Nemcsak belülről tart frissen, hanem kívülről is látványos a hatása: kevesebb ránc, teltebb arcbőr, fényesebb haj és ragyogóbb szemek – és ezek még csak a külsőségek. De vajon mennyi az annyi? Nemzetközi kutatások és szakértői ajánlások alapján most megmutatjuk, miért különösen fontos 50 felett, hogy elegendő vizet fogyasszunk, és mennyi is az elegendő.
Tényleg elég a napi 8 pohár?
A régi szabály, miszerint napi 2 liter vizet kell inni, idejétmúlt – különösen 50 felett. Számtalan tényező befolyásolja, mennyi vízre van szüksége szervezetünknek. A Mayo Clinic és a Cleveland Clinic szerint testünk vízigénye az életkor előrehaladtával nemhogy csökkenne, hanem nő. Ennek oka az, hogy az évek múlásával a test természetes víztartalma csökken, a veseműködés lassul, és a szomjúságérzet is tompul.
A napi ajánlott mennyiség nőknek 2,7 liter, férfiaknak pedig 3,7 liter. Ebbe beleszámítanak a levesek, gyümölcsök és zöldségek is, de a legtöbb ember sajnos még így is keveset iszik.
Egy nemrégiben készült brit kutatás szerint a tartósan alacsony vízfogyasztás összefüggésbe hozható a korai öregedéssel és a krónikus betegségek gyakoribb előfordulásával. És nem csak a belső szervekről van szó.

Fotó: Getty Images
Így hat a bőrünkre, ha nem iszunk eleget
Bőrgyógyászok szerint az 50 feletti bőrnek már nem elég a hidratálókrém: ha belülről nem kap elegendő vizet, nem tud feltöltődni. A dehidratált arcbőr fakó, feszül, hajlamosabb a hámlásra és a ráncok is mélyebbnek tűnnek rajta.
„A víz a legjobb bőrszépítő – de csak ha valóban rendszeresen isszuk. Egy pohár nem csodafegyver, viszont napi 6–8 pohár már néhány hét alatt látható különbséget hozhat” – állítja a Harvard Health egyik szakértője.
A bőrünk ráadásul 50 felett lassabban regenerálódik, így minden támogatás számít. A víz pedig segít megtartani a sejtek teltségét, lassítja a ráncok mélyülését, és akár a pigmentfoltok halványításában is szerepe lehet – mert javítja a sejtek oxigén- és tápanyagellátását.
Haj, köröm, testszag – ezek is árulkodnak
A nem megfelelő hidratáltság nemcsak az arcon, de a haj állapotán is meglátszik. Ha vízhiányos szervezetünk, akkor hajunk kiszárad, fénytelenné válik, töredezni kezd: hiába használunk drága balzsamokat, ha belülről nem kap elég nedvességet. A körmök törékenyek lesznek, bőrünk pedig akár kellemetlen szagokat is produkálhat, ha a méreganyagok nem tudnak rendesen kiürülni a verejtékezés útján.
Sokan panaszkodnak ráadásul kellemetlen szájszagra is, mely mögött gyakran nem is fogprobléma, hanem egyszerűen vízhiány áll. Dehidratált állapotban ugyanis a nyáltermelés is csökken, és a száj kiszárad.
Számos tünetet okoz a vízhiány
Nemcsak szebb leszel, hanem frissebb is, ha iszol. A vízhiány kognitív funkciókat is ront: lassabban gondolkodunk, fáradékonyabbak vagyunk, és a hőérzékelés is zavart szenvedhet. Többen éreznek például hőhullámokat vagy szédülést, aminek a hátterében pusztán folyadékhiány is állhat.
Ráadásul az alacsony vízbevitel növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát is, és különösen nőknél hajlamosíthat húgyúti fertőzésekre.
Tippek, ha nehezedre esik inni
- Ízesítsd természetesen: dobj a vízbe citromkarikát, mentát, uborkát vagy málnát.
- Időzíts: ébredés után az első dolgod legyen egy pohár víz, a nap folyamán pedig állíts be telefonodon emlékeztetőt, mely figyelmeztet.
- Tarts kulacsot kéznél: legyen egy szép, új kulacsod, amit szívesen hordasz magaddal, akár a táskádban.
- Figyeld a bőröd: ha feszül, húzódik vagy a ráncok hangsúlyosabbnak tűnnek, lehet, hogy csak inni kéne.