A képet Ivády Péter készítette |
Athos figuráját Dumas egy valódi testőrről mintázta, illetve ezt a nevet valóban viselte élő ember, aki történetesen muskétás volt. Armand Sillégue d’Athos d’Auteville 1615-ben született, és 29 éves korában érte a halál.
Egyébként Dumas regényének címe eredetileg A három muskétás, csak a magyar fordító nevezte el őket testőrnek.
De kik azok a muskétások?
A harcmezőkön, a csatákban a muskétásokat általában sorokba rendezték. A fekvő, térdelő és álló sorok egyszerre tüzeltek. Az elöltöltős muskétával nehéz volt célba lőni, ezért ilyesmit nem is vártak el tőlük. Konkrét célpontot nem kellett választani, csak egyszerre meghúzni a ravaszt, és nagyjából az ellenség felé lőni. A muskétával egyébként úgy 225 méterre lehetett lőni.
Jó a fogad? Gyere muskétásnak!
Az 1624 táján kialakított, régi mintájú muskéta hossza 60 cm, súlya 5,6 kg. Ezt a súlyt növelte még a katonáknál lévő muníció, valamint a célzáshoz és tüzeléshez használt támasztóvilla. A lőportöltet 20 grammot tett ki, amelyet Gusztáv Adolf svéd király óta mind több hadseregben már előre papírhüvelybe csomagoltak. Töltéskor a katona fogával feltépte a papírt a muskétásokhoz épp emiatt csak jó fogúakat vettek be , a lőport a csőbe szórta, fojtásként belenyomta a papírhüvelyt, majd pedig a golyót. Ezt jól beleverték a csőbe, hogy a lágy ólom deformálódva a cső sima falának feszüljön, így a lőporgázok nem tudtak a golyó mellett elszökni. Elsütő-szerkezetként kanócot használtak. A kanócos puska nagy hátránya volt, hogy nedves időben szinte használhatatlanná vált.
Szigorú szabályok szerint
A kézifegyverek használata nagy pontosságot igényelt. A gyalogsági kiképzést Móric, Nassau grófja találta föl, az első kézikönyv erről 1608-ban jelent meg. Ebben a muskéta megtöltése és elsütése előírás szerint harminchét mozdulatból és ugyanennyi parancsból álló sorozatot jelentett.
“III. A muskéta nyugodjon a bal vállon, a bal kéz a puskatuson, a hüvelykujj annak mélyedésében a závárt kissé kifelé kell fordítani, hogy a puskatus alsó része egyvonalban legyen a test közepével stb. stb.
IV. A kanóc legyen a bal kézben, egyik vége a mutató- és középső ujj, a másik a gyűrűs és kisujj között stb
Fontos volt az alapos tudás, főleg a szigorú biztonsági intézkedések ismerete. Ahhoz, hogy egy-egy hadászati eljárás minden részletében megfeleljen az előírásnak, a tiszteknek és tiszthelyetteseknek betéve kellett tudniuk a kézikönyvet.
A haditechnika fejlődésével tűntek el a hadszíntérről a muskéták, velük együtt pedig a muskétások. A francia sereg elit alakulatának számító udvari testőrséget a francia forradalom söpörte el végérvényesen. A muskétások emlékét Dumas regénye, és az abból készült számtalan filmadaptáció őrzi.
|