Amióta Magyarországon is egymás után nyílnak a különböző kínai éttermek, büfék, azóta egyre többen szereznek élményeket a sokszínű kínai konyha ízeiből.
A jól ismert ételek mellett azonban még számos különlegességet tartogatnak a kínai étlapok.
A hatalmas országban nyolcféle jellemző gasztronómiai vonulat él, mindegyik másfajta alapanyagokkal és ízvilággal dolgozik.
1. Santongi konyha.
A főbb alapanyagok a búza, a köles, a cirok, a földimogyoró, a kukorica és a szójabab. Ízvilágát a hagyma és a fokhagyma határozza meg. Leghíresebb fogások: bő olajban sütött hal édes mártásban, párolt kagyló.
Az erősen fűszerezett, talán csípős étkek a Szecsuáni-medencéből származnak, ahol jó öntözéssel rizst, búzát, repcemagot, kukoricát és bambuszrügyet termesztenek. A terület nevezetes fűszere a szecsuáni bors. Különleges fogások: Kungbao csirke, Halaromájú sertés, párolt cápauszony.
3. Csiangszu konyha.
A Jangce deltavidékén bőven terem a búza és a rizs. A sok folyóban pedig rengeteg hal és tengeri puhatestű él. Ennek a vidéknek egy különleges főzési eljárást köszönhetünk. Hungshao, vagyis vöröspárolás, ami azt jelenti, hogy az alapanyagokat elsősorban baromfit és halat lassan, sűrű, sötét szójamártás és rizsbor fűszeres keverékében főzik.
4. Csejiang konyha.
Nevezetes fogásai: Longjing tea ízű rák és a szihu savanyú hal.
5. Kuangtoni konyha. A legharmonikusabb ízvilág Kínában. A harmóniát a különböző ízek megfelelő mértékű elegyítésével érik el, friss alapanyagokat használva.
6. Hunani konyha.
A két legfontosabb íz az erős és a savanyú erős. Különleges fogásai: jégcukor, Xiang Lótusz, piros, gőzölt cápauszony.
7. Fujian konyha. Jellemző fogások a kevergetve sütött csirke mange tout-val, és a szárazra pirított hal.
8. Anhui konyha.
Jellemző fogások a hulu kacsa és a Fuliji sütött csirke.
Akik kedvelik az ízek kavalkádját, azoknak a kínai konyha sok örömet okoz. Jellemzően az ételek kockákra vágva kerülnek az asztalra, és különféle szószokba mártva nyerik el végső aromájukat. Kanalat szinte csak a tálaláshoz használnak, egyébként mindent még a levest is evőpálcikával esznek. A fő fogás a rizs, amit úgy készítenek el, hogy a rizsszemek nem pergősen szétválnak, hanem ragacsos gombócként összetapadnak, így lehet könnyen a pálcikával megemelni. A rizs mellett a tészta szerepel még legtöbbször az étlapokon, ezt leginkább levesben sűrűre főzve, vagy valamilyen pikáns mártással tálalják.
A kínai konyha sokszínűségéről ékesen szól az a régi monda, amely szerint a császár, ha egy évben kétszer kénytelen volt ugyanazt az ételt enni, levágatta a szakácsa kezét. A kínai konyha a lehető legtöbb alapanyag mesteri ötvözésén alapul.
Tudtad?
Az egyik legismertebb kínai étel a pekingi kacsa, amelyet autentikusan, körtefa lángján kell sütni és kézzel kell enni.
Állítólag a híres olasz pasta is Kínából származik, Marco Polo vitte magával kalandos utazásairól.
Mintha Kínában lenne. A kínai konyha ízei mára a világ majd minden szegletébe eljutottak. A siker titka az édes és a savanyú ízek bátor kombinációja. Az Uncle Bens elhatározta, hogy még ellenállhatatlanabbá teszi a kínai konyhát, és megalkotta az édes-savanyú mártást, ropogós zöldségekkel és extra nagy adag ananásszal. Készítsen édes-savanyú csirkét ma estére aromás basmati rizzsel, csakúgy, mint ahogy a kínaiak szokták nap mint nap. |