Kanapébérlet |
A nálunk még nem túl ismert utazási forma lényege, hogy vadidegen emberek otthonában szállhatunk meg a világ bármely pontján. A vendéglátók (köztük több mint 4 ezer magyar) idegenvezetőként is szolgálnak: elmondják, mit kell tudni a környékről, vagy akár meg is mutatják a legfontosabb helyeket. Erre szakosodott internetes közösségi oldalakon lehet válogatni több ezer lehetőség közül. A vendéglátókról, a lakásról nagyon sok információ olvasható.
www.couchsurfing.com »
Otthoncsere, házcsere |
A kanapébérlet továbbfejlesztett változata, amikor nemcsak a vendégszobát, de egy egész lakást, házat megosztanak a vendéglátók az utazóval, cserébe pedig ők is igénybe vehetik vendégük otthonát. Van olyan program, amelyben csak saját otthon ajánlható fel, és van olyan, amiben akár a nyaraló is. A klasszikus módszer lényege, hogy az utazók egyszerre cserélnek házat, vagyis egy időben utaznak. Ilyenkor általában az autót is kölcsönadják.
Külföldön: a legtöbb országban – főleg az Egyesült Államokban – már vannak külön erre szakosodott cégek, melyek lebonyolítják az otthoncserét. Néhány száz dolláros éves tagdíjat kérnek. Angolnyelv-tudás és internetelérhetőség szükséges.
www.homeexchange.com »
www.digsville.com »
Fontos: írjunk részletes megállapodást arról, pontosan mit ajánlunk fel a partnerünknek, és hogy kár esetén kölcsönösen vállaljuk a helyreállítási költségeket.
Mindkettő előnye: olcsó, és új ismeretségeket hoz, olyan szemszögből ismerhetünk meg egy országot, amilyennek nem láthatnánk, ha szervezett utat választanánk.
Hátránya: kockázatos, mert egy idegen ad szállást, és idegennek adjuk át a saját otthonunkat. A nyaralásszervező oldalak üzemeltetői gondos személyazonosítással igyekeznek kiszűrni az esetleges csalókat. Visszaélések így is előfordulnak, de csak nagyon ritkán.
Ki ad többet? Licitálj! |
Árverésen is található olcsó utazás. Interneten lehet licitálni wellnesshétvégékre, hegyvidéki, vízparti üdülésekre vagy akár külföldi nyaralásokra. A szokványos árak töredékéért hirdetik meg ezeket, és aztán napokig megy a „ki ad többet” játék. Általában közeli időpontokra szólnak az ajánlatok, ezért azok tudnak élni ezzel a lehetőséggel, akik rugalmasan tudják kezelni szabadságukat. Üdülési csekkel is fizethetünk.
Elérhetőség: www.gulliver.hu »
Szezonon kívül |
A hagyományos szervezett utakkal is lehet spórolni. A legpraktikusabb elő- vagy utószezont választani, amikor az eredeti árnak akár a feléért is megcsíphetünk egy-egy nyaralást. Akkor sem kell feltétlenül vagyonokat fizetni, ha a legzsúfoltabb, júliusi, augusztusi időszakban akarunk utazni, de ehhez nagyon korán, akár már január-februárban le kell foglalni az utat. Az úgynevezett előfoglalási kedvezmény egyes utazási irodáknál a 20 százalékot is elérheti. Ennek ellenkezője a jól ismert last minute út, azaz az utolsó pillanatban foglalt utazás lehet rendkívül olcsó.
Tipp: www.lastminute.lap.hu »
Falusi turizmus |
A nyugalomra, jó levegőre vágyók vidéki vendégházakban akár 1500 forintért is megszállhatnak, ott az 5 ezer forintos díj már drágának számít. A legtöbb helyen pár száz forintért hamisítatlan falusi reggelit is adnak a vendéglátók.
Tipp: www.falusiturizmus.lap.hu »
www.falusiturizmus. eu »
8 tipp, hogy még olcsóbb legyen az utazás |
1. Figyeljük folyamatosan a diszkont-légitársaságok oldalait, mert szinte hetente kínálnak valamilyen akciót. Esetleg használjunk valamilyen ár-összehasonlító oldalt. Például: www.repjegy.hu »
2. Lehetőség szerint előre foglaljuk le a szállást, mert az utcáról beeső vendégnek a legdrágább tarifát számolják a hotelek. Még többet spórolhatunk, ha szálloda helyett apartmant választunk. 3. Reggelizzünk bőségesen a szálláson, így napközben, városnézés alatt kevesebbet kell ételre költeni. 4. Ha lehet, ne váltsunk előre pénzt, hanem használjuk külföldön is a bankkártyánkat. 5. Szervezett út esetén ne szégyelljünk az esetleges akciók után érdeklődni, járjunk utána, milyen kedvezményeket vehetünk igénybe. Városlátogatáskor előre informálódjunk a helyi akciókról, hogy van-e ingyenes hétvége bizonyos múzeumokban. 6. Mindenképp vegyünk olyan bérletet, mely a tömegközlekedési járművek mellett a turistanevezetességekbe is érvényes. 7. A reptéri taxik helyett használjunk buszt, villamost, ezek – főleg bérlettel – jóval olcsóbbak. 8. Hotelekben ne nyúljunk a minibárhoz. A csábító italok, rágcsálnivalók többször annyiba kerülnek, mint a boltban. |