Új megoldást szeretnének kifejleszteni holland kutatók a tengerek mostani magas vízszintje, a városok túlnépesedése és az egyre élénkebb tengeri tevékenység okozta problémára, mert a gátépítés, a homok kiszivattyúzása nem a leghatékonyabb megoldás.
A holland tengeri kutatóintézet (MARIN) ezért úszó szigetek kifejlesztésébe kezdett, amik két évtizeden belül akár lakóépületeknek, kikötőknek, farmoknak, parkoknak adhatnak teret.
A 87 különböző méretű úszó háromszögből épülő hatalmas, flexibilis szigethez betont vagy vasat használnának, területe három négyzetkilométer lenne, amely így a legnagyobb ilyen építmény lenne – közölte Olaf Waals, a MARIN kutatója.
Már tesztelik
A 6X8 méteres, fából és polisztirénből készült modellt egy hatalmas víztartályban helyezték el, ahol a szakemberek szimulálták a szelet, a hullámokat, a viharokat, hogy bemutassák elképzelésüket.
A szigetet a tengerfenékhez és a parthoz rögzítenék. Még teszteket kell végezni arról, hogyan állná ki az építmény az időjárást, az árapályt, hogyan lehet önellátó energiából és más forrásokból, miként hat az építmény a tenger élővilágára, és mennyibe kerül megvalósítása.