Solymos Ákos, a QUADRON Kibervédelmi Szolgáltató Kft. tanácsadás üzletág vezetője 11+1 IT és tech biztonsági tippet is ajánl a nyaralni készülőknek.
- Aktiváljuk az informatikai eszközeink nyomonkövetés funkciót. Bár a tolvajok első dolga, hogy kikapcsolják a telefont, később, ha nem törlik az összes beállítást és az eszköz internetre tud kapcsolódni, akkor megtudhatjuk, hogy hol van jelen pillanatban, de ami még fontosabb: távolról törölni tudjuk az adatainkat (remote wipe).
- Sose adjuk ki a bankkártyánkat a kezünkből! Lemásolhatják, lefotózhatják és utána már az adatokkal fizetni lehet az Interneten. Forgalmas helyeken gyakoribbak az ATM-es kártyamásoló eszközök. Pénzfelvétel előtt győződjünk meg arról, hogy nincs-e másolóeszköz a kártyabeadó nyíláson – hívja fel a figyelmet a QUADRON szakértője. Soha ne tegyük a PIN kódot a kártya mellé, főleg pedig ne írjuk rá a kártyára! Legyen a telefonunkban a bankunk kártyatiltás telefonszáma és végül legyen beállítva minden kártyánkra Kártyaőr SMS funkció.
- A fényképezőgépek esetében lehetőség van megadni a beállításokban a tulajdonos nevét és egyéb adatait, például elérhetőséget. Ezek az infók jellemzően belekerülnek a képek EXIF metaadataiba. Ha nem ellopták a gépet, hanem például ottfelejtjük valahol, akkor így fogjuk tudni igazolni a tulajdonunkat, még ha a képeket valaki le is törölte esetleg.
- Minden magunkkal vitt informatikai eszközön legyen beléptetés. Minimum egy jelszavas, egy PIN kódos, vagy jelkódos, de ha van ujjlenyomat olvasós akkor az is jó. Így megvédhetjük az adatainkat az illetéktelen hozzáféréstől, ha valamelyik eszközünket el is lopják. Legyen minden családtagnak lemásolva az összes igazolványa, útlevele, betéve a csomagokhoz (offline paper backup). Ha ellopják az iratainkat, akkor nagyon jól tud jönni!
- Bár az ismerősök bizonyára ki vannak éhezve a hírekre, hogy milyen a hotel, a beach, a koktélok, ezt ne a nagyközönségnek posztoljuk, inkább a fontos ismerősöknek írjunk privát üzenetet. Az oka ugyanaz, mint az előző pontnak, ráadásul sokkal személyesebb. Ha mindenáron szeretnénk az összes ismerősünket elkápráztatni, akkor azt tegyük meg itthonról, miután hazaértünk.
- Ne posztoljuk már a reptérről, hogy elutaztunk! A betörőknek és az informátoraiknak ez felhívás keringőre. Ügyeljünk a posztjaink láthatóságára! Legyen alapértelmezett a “Csak az Ismerősök” opció!
- Informatikai eszközöket, adathordozókat ne adjunk fel csomagként ha lehet. Mindig győződjünk meg az adott légitársaság szabályairól!
- Az utazásra lehetőleg ne a minden adatunkat tartalmazó legértékesebb laptopot vigyük el, hanem valami olyat, amin a legszükségesebb programok, adatok (pl. szobafoglalás visszaigazolás, névjegyzék) vannak rajta, de semmi több. Ha elveszik, ellopják vagy megsérül, maximum anyagi kár ér minket, de a céges és egyéb privát adataink nem kerülnek illetéktelen kezekbe.
- Készítsünk mentést az otthoni informatikai eszközeinkről, a család okostelefonjairól, majd a mentést egy megbízható ismerősnél, esetleg a jól védett munkahelyünkön helyezzük el.
- Sose hagyjunk még percekre sem a telefont, informatikai eszközeinket az autóban – még akkor sem, ha nem látszódik. A profi tolvajok különböző trükkökkel megtalálják, melyik autókban van pl. laptop és pillanatok alatt kinyitják a kocsit és elviszik.
- Hotel hallban, sörözőben, kávézóban, egyáltalán bármilyen nyilvános wifi hálózaton legyünk nagyon óvatosak. Nem tudhatjuk, kik és hogyan figyelik a hálózati forgalmat, esetleg lementik-e a nem titkosított oldalakon megadott jelszavainkat és egyéb adatainkat – hangsúlyozza Solymos Ákos.
+1. Ha lehet ne vigyünk magunkkal olyan informatikai eszközt, amin dolgozni lehet. Az üdülés, a nyaralás a miénk és a családé. Ne dolgozzunk még akkor is!