nlc.hu
Utazás

EU-s vakcinaútlevél: a tudnivalók

Az EU-s vakcinaútlevelet a kormányablaknál és az ügyfélkapun keresztül is igényelni lehet

Minden, amit tudni szeretnél a csütörtöktől érvényes EU-s vakcinaútlevélről, de nem volt kitől megkérdezned.

Csütörtöktől az Európai Unió minden országában érvényes dokumentumnak számít az európai védettségi igazolás, vagy ahogy sokan ismerik, az EU-s vakcinaútlevél. A dokumentum három fontos információt tartalmaz az igazolás tulajdonosáról:

  • Átesett-e a fertőzésen.
  • Van-e friss, negatív teszteredménye.
  • Az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezettek közül (Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson) melyikkel oltották be.

Az igazolást digitális és papír alapú formában is igényelni lehet, és egy QR-kóddal van ellátva. Idehaza kormányablakoknál, illetve ügyfélkapun keresztül lehet igényelni vagy letölteni. A papíralapú és a digitális verzió kérvényezése is ingyenes – írja az Index.

Ha megvan a vakcinaútlevél, mehet az utazás (fotó: Pixabay)

Ha megvan a vakcinaútlevél, mehet az utazás (Fotó: Pixabay)

A vakcinaútlevél hozzájárul az országok közti szabad mozgás elősegítéséhez, de nem előfeltétele annak – nélküle is bárki utazhat, de ez esetben alá kell vetnie magát a fogadó ország bizonyos intézkedéseinek (teszt és/vagy karantén). Bár vakcinaútlevélnek nevezik, az igazolás valójában nem helyettesíti az útlevelet vagy a személyi igazolványt, azokra a továbbiakban is szükség lehet utazáskor. Az igazolvány tartalmazni fogja az illető nevét, a születési dátumát, az igazolás kibocsátásának időpontját, az azonosítási kódját, azt, hogy az illető részesült-e oltásban, és ha igen, milyen oltóanyaggal oltották és mikor. Amennyiben a személy nincs beoltva, de átesett Covid-fertőzésen, és felgyógyult, akkor a pozitív PCR-teszt napjától számított 180 napnál nem régebbi esetre vonatkozó információkat rögzíti. Ezenfelül tájékoztat a PCR-teszt és az antigén-teszt eredményéről is (öt napon belül két teszt, melyek között legfeljebb 48 óra telhet el). Az igazolás jelenleg egy évre szól és az EU egész területére érvényes. Szükség esetén persze akár idő előtt inaktiválható, de meg is hosszabbítható, vagy újra aktiválható. Az a személy, akit nem EU-országban oltottak be, hazája hatóságánál kérheti az oltás elismerését és ez alapján az európai igazolás kiállítását (feltéve, hogy az oltóanyagot elfogadta az EMA).

Utazás pandémia idején:

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top