Ha otthon hagyod egyedül a kutyádat, sok mindentől függ, hogyan reagál: egyeseknek meg sem kottyan egy kis magány, mások viszont sokkal érzékenyebbek arra, ha társaság nélkül maradnak. Ilyenkor olyan dolgokat csinálhatnak, amiket nem néz jó szemmel a gazdi (vagy a szomszéd): rombolnak, rágnak, ugatnak, vonyítanak. De ezt nem azért teszik, mert bosszút akarnak állni a gazdájukon, a legtöbb esetben egyszerűen szoronganak.
Nem mindig nyilvánvaló, hogy a kutyád szorongani kezd, ha egyedül marad, mert nincs mindig bizonyíték a viselkedésre; nincs szétrágott papucs, nincs panaszkodó szomszéd. Ezért érdemes videóra venni az otthon hagyott kutyát, mert így láthatóvá válnak a szorongásra utaló jelek, mint például a remegés, járkálás vagy nyüszítés.
Amennyiben valaki hosszabb időre rendszeresen elmegy otthonról, érdemes olyan kutyafajtát választania, amely jobban viseli az egyedüllétet. Ezeket a fajtákat pedig jobb elkerülni!
Kattints a képre a galériához!
Cavalier King Charles spániel. Szeretetteljes és szelíd természetükről híresek, erős kötődést alakítanak ki a gazdáikkal. Emiatt súlyos szeparációs szorongástól szenvedhetnek, ha egyedül maradnak, ami rágásban ugatásban és akár depresszióban is megnyilvánulhat (Fotó: Unsplash)
Border collie. A legokosabb és legaktívabb kutyafajták egyike. Rengeteg mentális és fizikai kihívásra van szüksége, hogy boldog maradjon. Elegendő inger nélkül unatkozhat és szoronghat (Fotó: Unsplash)
Cocker spániel. Barátságos és ragaszkodó kutya, amely nagyon élvezi az ember társaságát. Ha túl sokáig egyedül maradnak, szeparációs szorongás alakulhat ki náluk, ami olyan destruktív viselkedéshez vezethet, mint a rágás, ugatás és ásás (Fotó: Unsplash)
Francia bulldog. Ezek a kis energiabombák nem annyira a testmozgásra, inkább a veled való összebújásra és a teljes figyelmedre vágynak. Az emberi társaság rabjai, és féltékenyek lehetnek, ha a figyelmedet megosztod köztük és mások között. Ebből következik, hogy egyáltalán nem szeretnek egyedül lenni (Fotó: Unsplash)
Lagotto Romagnolo. Az elbűvölő olasz szarvasgombász kutya intelligens és szeretetteljes. Az unalom elkerülése érdekében rendszeresen szellemi és fizikai kihívásra van szükségük. Ha hosszabb időre egyedül maradnak, nyugtalanná válhatnak, ami rágáshoz és ásáshoz vezethet (Fotó: Unsplash)
Csivava. Ezt a ragaszkodó és aktív kiskutyát a gazdik gyakran inkább gyerekként, mint állatként kezelnek, és ide-oda hordozzák őket. Emiatt nehezebb őket sokáig egyedül hagyni, mert rombolóvá vagy agresszívvá válhatnak (Fotó: Unsplash)
Vizsla. A magyar vadászkutya nagyon ragaszkodó, és szereti, ha zajlik körülötte az élet, még a gyerekekkel is remekül kijön. Állandó társaságra vágyik, a rendszeresen játék és szellemi stimuláció elengedhetetlen a jóllétéhez, ezért ha egyedül maradnak, nyugtalanná válhatnak (Fotó: Unsplash)
Bichon frisé. Ezek az imádnivaló pelyhes golyók ragaszkodóak, mindenkit szeretnek, és nagyon igénylék az ember figyelmét. Ezért ha hosszabb időre egyedül maradnak, hajlamosak a szorongásra (Fotó: Unsplash)
Kis olasz agár. Bár ez az elegáns fajta szeret ölben is lenni, futásra és vadászatra tenyésztették. Sok mozgásra van szükségük, hogy levezessék az energiáikat, ha túl sokáig maradnak egyedül, szorongóvá, agresszívvá válhatnak és rombolhatnak (Fotó: Pexels)
Foxterrier. Okos és elképesztően pörgős fajta, szeret tanulni, és szüksége van arra, hogy hihetetlen mennyiségű energiáját levezesse valahol. Nem tanácsos hosszabb időre magára hagyni, mert komoly pusztítást tud végezni a lakásban (Fotó: Unsplash)
Így szoktasd hozzá az egyedülléthez
Általánosságban azt szokták mondani, hogy 4-6 óránál tovább ne hagyjuk egyedül a kutyánkat, de a pontos időtartamot a fajta mellett befolyásolja az adott eb személyisége, aktivitása, kora – fiatal és idős kutyáknál rövidebb legyen a magányosan töltött idő. Ugyanakkor a nyolcórás munkaidő még a legodaadóbb gazdit is behatárolja, ezért érdemes a kutyát fokozatosan hozzászoktatni az egyedülléthez.
Az egyik leghatékonyabb módja, hogy ne szorongjon magányosan a kedvencünk, ha megtanítjuk neki, hogy egyedül lenni jó móka. Ha magára hagyod, az soha ne legyen ijesztő élmény, és mindig járjon együtt valamilyen kellemes dologgal. Jutalmazd meg, ha nyugodt, amikor elmész otthonról. Aztán amíg távol vagy, legyen elfoglaltsága: ez lehet egy különleges játék, amit csak akkor kap meg, amikor elhagyod a lakást, de jó ötlet egy jutalomfalatokat tartalmazó labda is, amivel meg kell dolgoznia, és közben nem unatkozik. A lényeg, hogy amikor hazaérsz, dicsérd meg, majd ezeket a dolgokat tedd el, és csak akkor vedd elő őket újra, ha ismét elmész.
Ha minden simán ment, akkor fokozatosan növelheted a távolléted hosszát. Nagyon fontos, hogy ha „rosszat csinál” a kutya, amíg egyedül van, hazatérve nem szabad leszidni vagy megbüntetni, mert ez csak ront a szeparációval kapcsolatos viselkedési problémákon! Az állat nem fogja összekapcsolni a gazdája dühét az órákkal korábban megrágott kanapéval, a hazatérésével viszont igen, és emiatt még erősebben fog szorongani a következő alkalommal. Ezért a pozitív, jutalmazáson alapuló megközelítés lesz a célravezető.
(RSPCA, Kitchen+Kennel, Furbo)