A történelem során a török és az arab térségekben nélkülözhetetlenek voltak a fürdők. Mivel otthon nem lehetett tisztálkodni, az emberek a közfürdőkbe, vagy eredeti nyelven hamamokba jártak. A hamamoknak azon túl, hogy helyet biztosítottak a tisztálkodáshoz, vallási, rituális és egészségmegőrző szerepük is volt. A fürdőket eredetileg római és görög minta szerint építették. Azokon a helyeken, ahol hévíz tört fel, a hőforrásokat is hasznosították, így a hamamok egyben gyógyfürdőként is működtek.
A Budapesten lévő gyógyfürdők, a Rudas, a Király gyógyfürdő és a Veli bej fürdő is törökfürdőnek számítanak. Székesfehérvárnak és Pécsnek is volt 3-3 fürdője. Esztergomban Rüsztem pasa épített hamamot. A török hódoltság alatt többek között Szegeden, Gyulán, Szekszárdon és Hatvanban működtek közfürdők. Az egri törökfürdő Arnaut pasa egykori hamamja köré épült.
Amilyen csodálatosak törökfürdők, történetük és működésük legalább annyira izgalmas. Most olyan érdekességeket hoztunk, amiket biztos, hogy eddig nem tudtál a hamamokról.
- A fürdőket úgy építették, hogy kialakításuk az univerzumot mintázza. A hamam maga pedig a paradicsomot jelképezte. A fürdők vallási és spirituális jelentése azonban nem minden keleti népnél ennyire magasztos. Egyes hiedelmek szerint a fürdőkben laktak az elhunytak lelkei, sőt a démonok is.
- A hamamokat külön használták a nők és a férfiak. A nagyvárosokban megosztott fürdőházakat alakítottak ki. Az is gyakori volt, hogy bizonyos napokon csak az egyik vagy másik nem mehetett be egy-egy hamamba. Ha közös volt a fürdő, a nők a déli és az esti ima között tisztálkodtak. Ha törülközőket akasztottak egy hamam bejáratához, ez azt jelentette, hogy kizárólag női vendégeket fogadnak. Az ikerfürdőknek férfi és női részlegük is volt.
- A hamamok részlegeit hőfok szerint osztották fel. A termeken áthaladva a vendégek először a melegből langyosba jutottak, majd a hideg terembe mentek. Végül a száraz részben pihenek.
- A fürdő személyzete csak megemelt, magas talpú papucsban dolgozhatott. Erre a forró kőpadlók miatt volt szükség. A fürdőben dolgozó dellák feladata többek között a masszírozás volt, de ők végezték a szőrtelenítést is. A fürdőszolgák, a hadimok a fűtésről és a takarításról gondoskodtak.
- A japán kultúrában a törökfürdőknek más szerepük volt. A tisztálkodás és a kikapcsolódás mellett bordélyházként is működtek. Később azonban ez a szolgáltatás új nevet kapott, így ma már az elnevezés az eredeti jelentését hordozza.