A mérgező embereket elméletileg nagyon könnyű észrevenni: ők azok, aki szerint mindenki idióta (őket leszámítva természetesen), ők azok, akik állandóan panaszkodnak. Akiknek még a legnagyobb jó is rossz. Csakhogy ők azok is, akiket mindezek ellenére sokan egyáltalán nem képesek kiszúrni, még akkor se, ha mondjuk együtt élnek eggyel. Hogy ennek mi az oka?
Nos, a magyarázat rém egyszerű. A mérgező emberek mindenkinél tehetségesebb érzelmi manipulátorok: miközben áldozatukkal egy szempillantás alatt elhitetik, hogy értéktelenek, hogy velük és bennük van a baj, magukat ideálisnak, már-már tökéletesnek tüntetik fel. És hogy mi ezzel a baj? A pszichológusok szerint egy ilyen ember hosszú távon igen komoly károkat okozhat: krónikus stresszt, álmatlanságot, önértékelési zavarokat például, hogy tényleg csak a fontosabbakat említsük.
Vigyázat! Több típusa van
Van, aki mindig csak mások életével foglalkozik, és olyan is, aki folyton mások segítségét kéri, vagy állandóan csak panaszkodik, és mindent negatívan lát. A mérgező emberekről általánosságban elmondható, hogy mindig és mindenkor magukkal vannak elfoglalva: csak magukról tudnak és hajlandóak beszélni, nem törődnek másokkal, és sosem örülnek mások sikerének. Még akkor sem, ha egy közeli hozzátartozójukról van szó.
Ezeken kívül is léteznek különböző típusok: olyanok, akik konfliktusokat gerjesztenek, és olyanok, akik gyakori hangulatingadozásokkal küzdenek. Rájuk az jellemző, hogy gyakran és szinte bármin képesek felhúzni magukat, ilyenkor ok nélkül sértegetnek másokat, és bár másnap bocsánatot kérnek a viselkedésükért, igazából semmin sem változtatnak.
Mit tehetsz ellene?
A szakemberek szerint már az is rendkívül káros, ha valaki sok időt kénytelen egy ilyen ember társaságában tölteni, hát még, ha együtt is él vele! Épp ezért mindennél fontosabb, hogy már a legapróbb jelekből észrevedd, ha mérgező ember horgára akadtál. Íme, a mérgező kapcsolat legfontosabb jelei:
1. Ha minden a te hibád…
Mivel a mérgező ember soha nem ismerné be, hogy ő is legalább annyira felelős egy kialakult helyzetért, mint te, ezért téged hibáztat, és folyamatosan kritikákkal ostromol.
2. Ha földbe döngöl az érveivel…
Addig sorolja az érveit, míg kételkedni nem kezdesz a saját ítélőképességedben. Miközben ő arról próbál meggyőzni, hogy hibásak a gondolataid, és segítségre lenne szükséged, te úgy érzed, menten megbolondulsz. Mondanunk se kell, hogy ez a legveszélyesebb manipulációs eszköze.
3. Ha ő és csak ő a tökéletes…
Bármit teszel vagy mondasz, ami kritikának tűnhet, ő azonnal ellentámadásba lendül. Addig-addig szövi a beszélgetést vagy épp a vitát, míg végül a maga javára fordítja. Meggyőződése ugyanis, hogy jobb nálad, hogy tökéletes, így a kritika is csak téged illethet.
4. Ha tereli a komoly beszélgetéseket…
Képtelenség sarokba szorítani, olyan logikai fordulatokkal él, amivel meggyőzhet, bármit gondolj is. Nem csoda, hogy a végén minden vitás helyzetet végül a maga javára fordít: nem tudsz olyan érvet hozni, amire ne lenne újabb meggyőző válasza.
És hogy mit tehetsz, ha mérgező emberrel hozott össze a sors?
Ha csak teheted, menekülj! Ha erre nincs mód, figyelj rá, hogy ne vedd fel a sértéseit, és hagyd figyelmen kívül a csípős megjegyzéseit és a belőle áradó negativitást is. Semmiképp ne oszd meg velük a kétségeidet, a gyenge pontjaidat, legyél tárgyilagos, és csak annyi kapcsolatot tarts fenn vele, amennyit muszáj.
A legfontosabb pedig: az ilyen emberekkel légy mindig nagyon kedves és udvarias, mert úgy építheted le őket a legkönnyebben, ha nem adod meg nekik azt a választ vagy reakciót, amire várnak.
Olvass még többet a mérgező emberekről az NLCafé oldalán:
- 4 módon manipulálnak a mérgező emberek
- 9 jel, hogy egy mérgező ember teszi épp tönkre az életedet
- Egy mérgező embernek semmi keresnivalója az életedben