Bár sokan úgy tartják, az instant kávét 1901-ben egy japán tudós, Satori Kato találta fel, valójában már korábban szabadalmaztatták: az új-zélandi David Strang 1890-ben találta fel, és a 3518-as szám alatt még ugyanebben az évben Dry Hot-Air folyamat néven szabadalmaztatta találmányát. Nem sokkal ezután, 1910-ben az amerikai George Constant Louis szintén megálmodta a maga instantkávé-előállítási folyamatát, amit aztán nem sokkal később piacra is dobott. Ipari méretű előállítására azonban 1938-ig várni kellett, a svájci Nestlé ugyanis ekkor kezdte el az „oldódó” kávé előállítását, amit nemcsak a fekete leves könnyű és praktikus elkészítése indokolta, de a gazdag kávétermés idején a hosszabb tárolási idő is.
Hogyan készül?
Az instant kávé előállításakor a kávébabot előbb megtisztítják, lemérik, a feldolgozás előtt pedig silókban tárolják. A közhiedelemmel ellentétben az instant kávé nem tartalmaz adalékanyagokat, száz százalékban valódi kávéból állítják elő. A tisztítás után a kávészemeket megpörkölik, majd nagyon egyenletesre őrlik. Annak annak érdekében, hogy a kávéban található gazdag aromaanyagokat kinyerjék, az őrölt kávét vízben 100 °C fölötti hőmérsékleten felforralják, az aromaanyagokat pedig különféle eljárásokkal megkötik, a kávét pedig lepárlókban sűrítik.
S hogy hogyan lesz ebből a polcokra kerülő oldódó kávé? Ehhez vagy fagyasztásos vagy szárításos/befúvásos eljárást alkalmaznak. Első esetben a kávét egyszerűen lefagyasztják, majd alacsony nyomáson melegítik, hogy a benne levő jég közvetlenül vízgőzzé alakuljon, végeredményül pedig nem marad más, mint egy szilárd, por alakú kávékivonat. (Ezt a folyamatot más néven liofilizálásnak hívják, így a végeredményre gyakran használják a liofilizált kávé elnevezést is.)
A szárításos eljárás keretei között a kávéitalt speciális tartályokba szivattyúzzák, majd nagyon alacsony nyomást idéznek elő, hogy a víz már szobahőmérsékleten forrásba jöjjön, a kávé pedig besűrűsödjön. Mivel ez önmagában még nem elég ahhoz, hogy az összes víz elpárologjon, a sűrű kávét forró levegővel fűtött hengereken engedik keresztül, hogy a maradék víz is elpárologjon.
Az instant kávék többsége szárításos eljárással készül, míg a fagyasztásos eljárást inkább a magasabb minőségű, prémium instant kávékhoz használják, ez utóbbiak íze és aromája jobb, a kíméletes melegítési eljárás jobban megőrzi a kivonat aromáját. A boltokban kapható termékek között is látható a két eljárással készült termék: a fagyasztásos eljárással készült instant kávé apró kavicsokra emlékeztető formákban kerül üvegekbe, míg a hagyományos eljárással készült sokkal közelebb áll a porhoz. A legjobb minőségűekből kis odafigyeléssel a hagyományos főzött kávéra megtévesztésig hasonlító italt készíthetünk.
A II. világháború találmánya A vákuumos, fagyasztásos eljárás valójában a II. világháború idejére tehető kutatások eredménye, bár az alaptechnológiát eredetileg más területeken, háborús célokra – vérplazma, penicillin előállításához – kívánták alkalmazni, az élelmiszeripar is felfedezte magának, az instant ital a frontra küldött katonák csomagjainak elengedhetetlen kellékévé vált. Népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy az 1942-es amerikai termelés 100 százalékát a katonák kapták meg. A háború után nemcsak kávét, de számtalan más terméket, például narancsléport is készítettek az eljárás segítségével. |
Tudtad?
- Magyarországon az 1962-ben jelent meg az instant kávé.
- 1969. július 20-án az Apollo–11 fedélzetén Neil Armstrong, Edwin Aldrin és Michael Collins mellett a NESCAFÉ is Holdra szállt, a NASA által a legénység számára összeállított csomagban ugyanis már az instant kávé is helyet kapott.
- 1995-ben jelentek meg az első tasakos instant kávék.
- 2002-ben a 3in1 termékek lopták be magukat a vásárlók szívébe.
- 2009-ben ünnepelte a NESCAFÉ fennállásának 70. évfordulóját.
- 2011-ben vezették be zöld kávét, NESCAFÉ Green Blendet, melynek különlegességét a zöld kávé természetessége és a pörkölt kávé gazdag aromája adja.