Nagy erdőtüzek, vízhiány és gyakoribb trópusi ciklonok jellemezték az évet – mondta Juhász Árpád geológus az M1 csatornán. Mint ismeretes, Ausztráliában három hónapja képtelenek megbirkózni a lángokkal, de Szibériában, a mediterrán térségben és Chilében is komoly tüzek pusztítottak idén.
Juhász Árpád azt mondta: annyira szárazak az erdők, hogy a nagy erdőtüzekkel, főleg ha erős szél is társul hozzájuk, a modern technika ellenére nem lehet mit kezdeni.
A szakértő komoly problémának nevezte a vízhiányt, amelyre példaként említette, hogy egy Indiában ötmilliós városba kellett tartálykocsikkal vinni a vizet. Ez a szakértő szerint egyértelműen kapcsolatban van a globális felmelegedéssel. Világszerte egyre gyakoribbak az aszályok, egyre több az extrém meleg napok száma – emelte ki.
Látható, hogy a nagy trópusi ciklonok – hurrikánok, tájfunok – gyakoribbá válnak, és kitolódik a szezonjuk.
Az évszázad második felére, de akár már közepére átlagossá válhat a Kárpát-medencében is magas hőmérséklet. Magyarországon egyre gyakrabban számíthatunk villámáradásokra, és a szárazsággal járó tűzesetekre – nyilatkozta nemrégiben Ürge-Vorsatz Diana klímakutató a témával kapcsolatban.
Nyugat-Európában az idei nyár valóban nagyon forró volt: a Meteorológiai Világszervezet 2019 júliusát a Föld valaha volt legmelegebb hónapjának nyilvánította.
Forrás: MTI