Immár több mint 3 milliárd embert szólítottak fel otthonmaradásra a világ 70 országában vagy régiójában a Covid-19 járvány megfékezése érdekében. Az AFP francia hírügynökség adatbázisán alapuló szerdai számítás szerint az érintettek a világ lakosságának, az ENSZ becslései szerint 7,8 milliárd embernek több mint egyharmadát teszik ki.
A világ mintegy negyven országában összesen legalább 2,3 milliárd ember számára rendeltek el kötelező karantént. Ez történt Indiában, az Egyesült Államok több államában, köztük Kaliforniában, valamint Kolumbiában, Argentínában, Nepálban, Irakban, Madagaszkáron, akárcsak számos európai országban, mint például Nagy-Britanniában, Franciaországban, Olaszországban, Spanyolországban. Ezek sorába lépett szerdán Panama, a listához csütörtökön csatlakozik Dél-Afrika. Ezeknek a területeknek a legnagyobb részén ugyanakkor engedélyezik a lakhely elhagyását munkahelyre való eljutás, létfontosságú élelmiszerek vásárlása vagy gyógykezelés céljából.
Legalább hét országban vagy régióban összesen több mint 416 millió embert szólítottak fel otthonmaradásra anélkül, hogy ezt bármiféle kényszerítő intézkedés kísérte volna. Ez történt Iránban, Németországban és Kanadában, szerdától pedig Oroszországban is. Legalább 18 országban vagy régióban viszont kemény kényszerítő eszközöket alkalmaznak, kijárási tilalmat rendeltek el. Ennek értelmében több mint 300 millió embernek tilos elhagyni lakhelyét estétől reggelig például Egyiptomban, Elefántcsontparton, Chilében, a Fülöp-szigeteki fővárosban, Manilában, valamint Szerbiában, szerdától pedig Romániában is. A legszigorúbb kijárási tilalom Ecuadorban van érvényben, az ottani lakosok csak hajnali 5 órától 14 óráig léphetnek ki otthonukból.
Legalább öt állam teljesen lezárta főbb városait, megtiltva a ki- és belépést. Ez történt a Kongói Demokratikus Köztársaság fővárosa, Kinshasa, a szaúd-arábiai Rijád, Mekka és Medina, valamint az azeri főváros, Baku esetében. Ez utóbbi intézkedések összesen több mint 30 millió embert érintenek. (MTI)