Nemzetközi összehasonlításban alacsony szám az évente átlagosan hat fogvatartott öngyilkossága, ugyanakkor több pszichológus alkalmazásával még ezt is csökkenteni lehetne.
Cél a nulla öngyilkosság lehet
A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságán az mno.hu megkeresésére elmondták, a kevesebb helyett a nullát tekintenék igazi sikernek, elvégre a szervezetnek egyszerre feladata a bűnözők elkülönítése, megóvása, fejlesztése és a társadalomba való visszailleszkedésének elősegítése.
Öngyilkossági szándékról akkor beszélhetünk, amikor az elítéltek végső elkeseredésükben csak az életük eldobásában látják a megoldást a problémájukra. A szándék kialakulásában főszerepet játszhat a családi kapcsolatokban beállt változás, az elkövetett bűncselekmény miatt érzett lelkiismeret-furdalás vagy a bíróság által kiszabott ítélet beláthatatlan hossza. Az öngyilkossági szándékra utaló jeleket sokkal nehezebb észrevenni, mert a fogvatartott igyekszik titkolni a környezetében lévők előtt.
Figyelemmel kísérik az öngyilkossági hajlam jeleit
A börtönökben dolgozó felügyelők és reintegrációs tisztek kiemelt figyelemmel követik az olyan fogvatartottak mindennapjait, akiknél az öngyilkossági hajlam legapróbb jelét látják, lelki állapotukat rendszeresen vizsgálják. A megelőzés érdekében minden fegyintézetben állandó egészségügyi szolgálat és börtönpszichológus nyújt segítséget a fogvatartottaknak.
Ahhoz, hogy az öngyilkosok számát a börtönökben csökkenteni lehessen, a Magyar Helsinki Bizottság rendészeti programjának vezetője szerint több nevelőre és pszichológusra lenne szükség.
További börtön, öngyilkoság témájú cikk az NLCafén
- Dönteni kellett: börtönbe megy vagy megnősül
- Újra megnyitották a martonvásári börtönt
- Így élnek a börtönben a terhes nők
- Okostelefonja mentheti meg a gyereket az öngyilkosságtól
- Öngyilkosságtól menthet meg az új Facebook-gomb