Bár a mi gyerekkorunkban még alap volt, hogy piros nejlonzsákocskában kaptuk december 6-án a Mikulás-csomagot, ez a legkevésbé sem környezetbarát megoldás ma már egyáltalán nem menő. A papír ajándéktasakok ugyan kézenfekvő alternatívát jelentenek helyettük, ám mostanra ezek is kissé unalmassá váltak. Sokkal kreatívabb módon is csomagolhat az a Mikulás. Íme öt tipp!
Textilzsák
Az ünnepi mintás textilzsákok, vászonzsákok teljes mértékben helyettesíthetik a nejlontasakokat, hiszen a formájuk, funkciójuk megegyező, azonban az ajándékok kibontása után jó eséllyel mégsem kerülnek a szemétbe. Újrahasznosíthatók akár csomagoláshoz még az ünnepi időszak folyamán, vagy akár jövőre, de a megajándékozott például uzsonnás tasakként is használhatja december folyamán. Az ilyen típusú textilzsákok már pár száz forinttól készen is megvásárolhatók, de némi kézügyesség birtokában akár magad is elkészítheted őket.
Horgolt/kötött zsák
Ha szeretsz horgolni vagy kötni, ezekkel a technikákkal is elkészítheted a Mikulás-zsákot, ami ráadásul most kifejezetten trendi. Különféle internetes oldalakon bőven találsz hozzá ingyenesen letölthető mintákat (ide kattintva például rögtön tízfélét). Ha viszont nem vagy a megfelelő kötés- vagy horgolástudás birtokában, kézműves webáruházakból is beszerezhetsz ilyen és ehhez hasonló, dekoratív zsákocskákat.
Zokni
Az angolszász országok tradíció szerint december 24-én a kéményen át érkező Mikulás a kandallóra akasztott zoknikban helyezi el az ajándékokat. Ezt a szokást december 6-ára „lefordítva” nekünk is érdemes átvenni. A piros óriászoknikat elegendő egyszer megvásárolni vagy megvarrni, utána évről évre újra elő lehet őket venni. A mi hagyományunkról, vagyis az ablakba tett, kitisztított csizmákról sem kell persze lemondani: a zokni a kandalló helyett a csizma belsejébe is kerülhet, elvégre a helyén van ott…
Befőttesüveg
Az üres befőttesüvegek sokféle módon újrahasznosíthatók, többek között akár a Mikulás-zacskót is kiválthatják. Ehhez egy nagyobbacska befőttesüvegre lesz szükséged, melyet például dekupázs technikával vagy üvegfestékkel dekorálhatsz ki, de ha kevésbé vagy ügyes, megteszi az is, ha ünnepi témájú matricákat ragasztasz rá és átkötöd egy-két díszes madzaggal vagy szalaggal. A belsejébe aztán pakolhatsz is minden jót: édességet, gyümölcsöt, kisebb ajándékokat. A csomagolás a hónap hátralévő részében ünnepi dekortárgyként folytathatja pályafutását.
Cserép
Egy egyszerű agyagcserépből is szuper, dekorációnak is beillő csomagolás készíthető. Ezt is megtöltheted finomságokkal, játékokkal, de ha a megajándékozott egy felnőtt, aki valamilyen növényt, például mikulásvirágot vagy amarilliszt kap, akkor nincs is ennél stílusosabb megoldás. A cserepek kifestéséhez az akrilfesték vagy a táblafesték a legmegfelelőbb. A tervezett mintát érdemes előre megrajzolni a cserépen, illetve esetleg maszkolószalagot is használni, hogy a kontúrok ne folyjanak össze a festés folyamán.