Belobban a bölcsességfogunk az utazás előtt, sajog az ínyünk a szülinapi buli reggelén, vagy épp hasogat a szuvas fog karácsony estéjén. Az ezzel járó stresszt érdemes megelőzni a tudatos fogápolással és a rendszeres fogorvosi kontrollal.
Mitől fáj leggyakrabban a fogunk?
A fogfájás hátterében leggyakrabban fogérzékenység, fogszuvasodás, fogínygyulladás, fogbélgyulladás vagy fogágybetegségek állnak.
De hasonló, fájdalmas tüneteket okozhat a fogkőlerakódás, egy letört fog, vagy a már említett bölcsességfog is, mely begyulladhat vagy épp növekedésnek indulhat, feszítve az ínyt.
5 tipp, hogy megelőzzük a fájdalmakat
Az első és talán legfontosabb, hogy félévente keressük fel a fogorvosunkat! A kontrollvizsgálatok gyorsan kimutatnak egy kezdődő fogszuvasodást, feltárják az íny esetleges elváltozásait, képet adnak a fogkövesedés stádiumáról, de egy gyors panoráma röntgennel a felszín alatti problémákra is könnyedén ráláthatunk. Az idejében felfedezett és kezelt fogbántalmak így nem fognak fájdalmas tüneteket produkálni, a fog romlásának pedig megálljt parancsolhatunk.
A második, de legalább ilyen fontos kérdés az otthoni fogápolás. Nem elég egy kemény fogkefe és némi fogkrém, hogy rendben tartsuk a szájüregünket. Mivel sokaknak nem szabályos a fogazata, ajánlott a fogselyem és fogköztisztítók használata is, emellett pedig a puha sörtéjű fogkefe a hatékony megoldás az íny- és fogproblémák megelőzésére.
Ne felejtsünk el alkalmanként fluoridos vagy gyógynövényes ínyvédő, regeneráló zselét sem használni, és a különféle öblögetők is hatékonyak, főként a fogkövesedést okozó baktériumok elszaporodása ellen.
Kerüljük a fogakra káros életmódbeli szokásokat! A dohányzás, a túlzott alkoholfogyasztás, a sok magas szénhidrát (cukor) tartalmú étel roncsolja a fogak szöveteit, sorvaszthatja az ínyt és komoly fogágybetegségekhez is vezethet.
Ha mégis érzékeny a fogunk, fájdalmat érzünk, de az ünnepek miatt nem tudunk azonnal időpontot szerezni fogorvosunkhoz, akkor kerüljük a túl hideg és túl meleg ételeket és italokat, az édességeket, a szénsavas üdítőket, ínygyulladás esetén pedig a csípős dolgokat. Alkalmazhatunk hűsítő borogatást a fájdalomra, a szájüreg fertőtlenítésére pedig öblögethetünk sós vízzel, szegfűszeg olajos vízzel, speciális öblögetőkkel. Végső esetben gyulladáscsökkentő hatású fájdalomcsillapítót is vehetünk be, de figyeljünk az adagolásra!