Pakisztánban a bíróság illegálisnak és alkotmányellenesnek minősítette az úgynevezett kétujjas tesztet, amivel az orvosok – például a nemi erőszak áldozatainál – a szűzhártya sértetlenségét ellenőrzik. A több évszázados hagyományra visszatekintő tesztnek az ENSZ szerint nincs tudományos vagy klinikai alapja, és a világszervezet két éve követeli, hogy töröljék el a vitatott gyakorlatot, amely jogvédők szerint a nemi egyenlőtlenségeket erősíti, írja az MTI.
Ezzel a módszerrel nem lehet biztosan megítélni, hogy sor került-e nemi aktusra. A vizsgálat emellett fájdalmas, lealacsonyító és traumatikus élmény lehet.
– érvelt az ENSZ. A világszervezet indoklásával a lahori bíróság is egyetértett.
Pakisztánban márciusban indítottak petíciót a gyakorlat betiltására. Az iszlámábádi igazságügyi minisztérium októberben azt javasolta, hogy a teszt eredményét ne vegyék figyelembe a bírósági eljárások során. A szüzesség ellenőrzésére irányuló tesztek sértik a vonatkozó nemzetközi jogi előírásokat, például a Polgári és Politikai Jogok Nemzetközi Egyezségokmányát, valamint a kínzást és az embertelen bánásmódot tiltó nemzetközi egyezményt. Pakisztán mindkettőt ratifikálta.
Az ázsiai ország decemberben szigorított a szexuális bűncselekmények elkövetőire vonatkozó törvényeken, és a legsúlyosabb esetekben kémiai kasztrációt, illetve halálbüntetést helyezett kilátásba. A lépésre a csoportos nemi erőszak és a gyermekmolesztálás terjedése miatt került sor. A végső lökést az adta meg, hogy Lahor térségében gyermekei szeme láttára megerőszakoltak egy anyát, akit az autójából rángatott ki két fegyveres férfi.