Az alvás mindig is misztikus terület volt az ember számára, kicsit mintha egy másik világba távoznánk ilyenkor. Érdemes megismerni az alvás néhány kevéssé ismert jellemzőjét is.
A megszakított alvás rosszabb, mint a kevés alvás. Kutatások szerint a rendszeresen megszakított alvás még rosszabb, mint ha csak simán keveset alszunk, valószínűleg azért, mert előbbi esetben még kevesebb időt töltünk a mély alvás fázisában.
Igazából többet alszunk, mint az őseink. Elterjedt tévhit a modern világot és a sok világítást okolni a nem elegendő alvásért, pedig a még ma is vadászó-gyűjtögető életet élő törzsek tagjai átlagosan 6,5 órát alszanak éjjelente, míg egy átlag amerikai 7-8-at.
Félálom létezik. Van olyan, amikor csak az agyunk egyik féltekéje alszik, a másik éberen figyel. Ez a fajta elővigyázatosság a túlélést szolgálja, ezért alszunk rosszabbul idegen helyeken.
Havas napokon tovább alszunk. Egyfajta mini hibernáció ez, hogy havas napokon nehezebben kászálódunk ki az ágyból, legalábbis télen a hóban gazdag időjárású amerikai államokban többet alszanak az emberek, mint a délebbre fekvőkben.
Egyre többen alszanak túl sokat. Egy vizsgálat szerint húsz év alatt 28-ról 37 százalékra nőtt azon amerikaiak száma, akik bevallásuk szerint napi kilenc óránál többet alszanak, ami már a ló túlsó oldalának számít alvás szempontjából.
Forrás: livescience.com