A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) korábbi mosópor, folyékony mosószer és kézi mosogatószer tesztjéből kiderült, hogy a környezetkímélő, ökocímkés termékek legalább olyan hatékonyak mint a „hagyományos” társaik, ráadásul az áruk is megfizethető. Ezért a TVE arra is kíváncsi volt, vajon mit tudnak az általános tisztítószer néven forgalomba kerülő termékek, és ezen belül is, mennyire hatékonyak a független ökocímkés szerek.
A tesztből kiderült, hogy nem csak a termékcímkék hiányossága jelent problémát, de a termékek hatékonysága is erősen megkérdőjelezhető. A pénzkidobásra csábító termékek ugyanis nem feltétlenül olcsók. Literenkénti egységáruk 300 forinttól akár 10 ezer forintig is felkúszhat.
A megvásárolt szerek közül 17 terméket laboratóriumban is bevizsgáltattak a fogyasztóvédők. Arra voltak kíváncsiak, hogy mennyire hatékony zsíroldók:
- 100 százalékot ért el a zsíroldási hatékonysági tesztben, és konkrét információt is szolgáltat, három olcsó, sajátmárkás termék: a Denkmit, a Domol és a Tesco általános tisztítószerei.
- Második lett, szinte maximális 98 százalékos hatékonysággal az EU Ecolabel címkével is rendelkező Green Emotion termék, majd 80 százalékkal a Mr Proper általános tisztítója, habár a termékcímkén lévő tájékoztatás mindkét terméknél erősen hiányos.
- A középmezőnyben is találhatók ökocímkés termékek, közepes hatékonysággal, de elfogadható árkategóriában: a Frosch levendulás tisztítószere, a Seventh Generation általános tisztító spray-je, és az Aldi sajátmárkás tisztítószere, a Tandil.
- Végül, enyhe zsíroldóképességgel rendelkeznek, és ráadásul drágák az MLM rendszerekből beszerzett termékek, a Forever Aloe és az Amway univerzális tisztítószerei.
A teszt eredményei alapján az általános felülettisztítók használatát nem javasolja a TVE, mert a tisztításban nem tudnak sokat felmutatni, viszont plusz egy műanyag flakont jelentenek a háztartásban.
Kiemelt kép: illusztráció, iStock