A koronavírus-járvány miatt egy évvel elhalasztott tokiói olimpia számos tekintetben szokatlan lesz. A leglátványosabb különbséget nyilvánvalóan az jelenti majd, hogy a sporteseményt nézők nélkül rendezik meg. Magukra a sportolókra és kísérőikre is rendkívül szigorú szabályok vonatkoznak, a nyitóünnepségen például a stadionon kívül két-, belül pedig egyméteres távolságot kell tartaniuk egymástól, és végig maszkot kell viselniük. Nem maradnak el viszont a formaruhák, ám az országok többségének esetében ezeket majd csak a bevonuláskor láthatjuk először, mivel – a korábbi évek gyakorlatától eltérően – előre nem mutatták be azokat a nyilvánosságnak. Akadnak persze kivételek, olyan országok is, melyekről már tudjuk, milyen formaruhában érkeznek majd a megnyitóra. Lássuk, ez alapján milyen trendek uralják idén az olimpia divatját!
Légikísérő stílus
A formaruhák tervezőinek többsége máig sem képes elvonatkoztatni a „műfajban” alaposan bejáratott és legalább ennyire unalmas légikísérő stílustól.
![Nagy-Britannia](https://nlc.hu/uploads/2021/07/0_british-olympians-elinor-barker-dan-bibby-and-mahama-cho-revealed-team-gbs-official-formalwear-800x532.jpeg)
Nagy-Britannia (Fotó: Simon Jersey)
A stewardok és stewardessek egyenruháit idézi Nagy-Britannia formaruhája, melyet ezúttal nem valamelyik világhírű brit kreátor, hanem a Simon Jersey készített el a brit csapat számára. A márka munkahelyi egyenruhák tervezésével foglalkozik, az egészségügytől a vendéglátáson át a különféle multicégekig. Ennek szellemében készült a tokiói formaruha is, melynek megalkotásakor mind színvilágban, mind szabásvonalban a bevált klisékhez ragaszkodtak, az outfitek gyakorlatilag alig térnek el az öt évvel ezelőtti, riói formaruháktól. A női és a férfi sportolók egyaránt sötétkék öltönyt kaptak, előbbiek piros felsőrésszel, utóbbiak fehér inggel és sötétkék nyakkendővel kombinálva.
![USA](https://nlc.hu/uploads/2021/07/ewrqrwe-800x450.jpg)
USA (Fotók: Instagram@Ralph Lauren/Profimedia)
Ahogy már hosszú évek óta mindig, úgy Tokióra készülődve is Ralph Laurenre bízták az Egyesült Államok olimpiai formaruháinak megtervezését. A divatguru ezúttal is hozta a kötelezőt, ám annál sem többet, sem kevesebbet nem tett. Jóformán mintha csak az éppen szükséges mértékben aktualizálta volna a korábban e témában született kreációit. A kollekció talán legizgalmasabb eleme az a fehér dzseki, mely úgynevezett RL COOLING technológiával készült. Ennek lényege, hogy a ruhadarabba egy hűtőrendszert építettek be, mely figyeli és optimalizálja a hőmérsékletet és elvezeti a felesleges testhőt, így a legnagyobb melegben is komfortos viselet.
![Japán](https://nlc.hu/uploads/2021/07/japan-olympics-com-800x452.jpeg)
Japán (Fotó: olyampics.com)
A japánok formaruha-kollekcióját látva nem véletlenül támad olyan érzésünk, mintha azokat egy raktárból rángatták volna elő, ahol ezt megelőzően több évtizeden át porosodtak. Az Aoki tervezői által megálmodott outfiteket ugyanis a japán csapat az 1964-ben, szintén Tokióban megrendezett olimpián viselt formaruhái ihlették. Az egységes dizájnt ugyanakkor minden egyes olimpikon és paralimpikon esetében a szó szoros értelmében testre szabták, vagyis oly módon alakították ki, hogy az a sportoló alkatához és igényeihez a legtökéletesebben passzoljon.
![Dél-Korea](https://nlc.hu/uploads/2021/07/del-korea-profimedia-0605363737-800x519.jpg)
Dél-Korea (Fotó: Profimedia)
A dél-koreai csapat formaruháit a Kolon Industries készítette el, mely márka a divat és a kultúra ötvözését tartja legfőbb küldetésének. A zakók halvány szürkészöldje a Korjo dinasztia idejéből származó szeladon kerámiák árnyalatát, míg a nadrágok fehérje a Csoszon dinasztia fehér porcelánjait idézi, miközben a koreai zászló színei a nyakkendőkön köszönnek vissza.
![Ausztrália](https://nlc.hu/uploads/2021/07/ausztralia_sportscraft-com-au-800x449.jpeg)
Ausztrália (Fotó: Sportscraft)
Az ausztrálok öltözékeit – ahogy már több előző olimpiára is –, az ország legrégebbi divat és lifestyle márkája, a Sportscraft dizájnerei tervezték, az olimpiai csapat néhány tagjának aktív közreműködésével. Az összeállítások stílusban valahol félúton vannak a légikísérő és a szafari stílus között. A női sportolók viszont a legtöbb csapat női tagjaival ellentétben maguk választhatnak, hogy szoknyát vagy rövidnadrágot szeretnének inkább viselni.
![Görögország](https://nlc.hu/uploads/2021/07/kepernyocc8bfoto-2021-07-16-8-32-37-800x527.jpg)
Görögország (Fotó: Twitter@HellenicOlympic)
Görögország olimpiai ruhakollekciójának megalkotását nem egy görög tervezőre, hanem a 4F nevű lengyel divatcégre bízták. A tervezők a görög nemzeti színekben, kékben és fehérben gondolkodtak. A férfi öltözékek mindenféle kreativitást nélkülöznek, gyakorlatilag egy teljesen szokványos sötétkék öltönyből és fehér ingből állnak. A női szettek esetében valamivel jobban megerőltették magukat a kreátorok, a színátmenetes, pliszírozott szoknya egészen mutatós darab, de tény az is, hogy elvegyülhetne bármelyik random fast fashion márka nyári kollekciójában.
Megosztó megoldások
![Kanada](https://nlc.hu/uploads/2021/07/untitled.jpg)
Kanada (Fotó: Team Canada)
A kanadai olimpiai ruházatot a Hudson’s Bay és a Levi’s közösen készítette el. A kiindulási alap a canadian tuxedo (kanadai szmoking) volt, mely kifejezést a farmerdzseki és farmernadrág párosítására használják. Ezt az irányzatot keresztezték a street arttal, ennek jegyében kapott a dzseki graffitis díszítéseket. Mindenképp dicséretes, hogy a tervezők el mertek térni a hiperközhelyes légikísérő stílustól, ugyanakkor a formaruhát sokan kritizálják amiatt, hogy túlságosan is átlag streetwear jellegű, és mint ilyen, nem elég elegáns a nyitóünnepségre.
![Csehország](https://nlc.hu/uploads/2021/07/cseh-zuzana-osako-insta-800x533.jpg)
Csehország (Fotó: Instagram@Zuzana Osako)
Az eddig nyilvánosságra került olimpiai formaruhák közül a legmegosztóbb kétségkívül a cseheké. Zuzana Osako divattervező, aki több évet élt Japánban, a cseh és a japán néphagyomány közös pontjaként az indigófestés technikájára építette a dizájnt. Az elképzelés valóban stílusos és eredeti volt, a kivitelezés azonban már nagyságrendekkel kevésbé lett erős. Az öltözékek leginkább úgy néznek ki, mintha azok egy népies hangulatú vendéglátóhely pincéreinek és pincérnőinek egyenruhái lennének.
![Oroszország](https://nlc.hu/uploads/2021/07/orosz-profimedia-0605527480-800x524.jpg)
Oroszország (Fotó: Profimedia)
A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) tavaly decemberben – az évekkel korábban kirobbant állami doppingbotrány miatt – két évre eltiltotta Oroszországot attól, hogy sportolóik nemzetközi versenyeken országuk zászlaja alatt versenyezzenek. Emiatt a tokiói, illetve a 2022-es pekingi téli olimpián sem indulhatnak nemzetük képviseletében az orosz olimpikonok, magánemberként azonban igen. Bár a tilalom az ország nevének, zászlajának, himnuszának és egyéb nemzeti szimbólumainak használatára egyaránt vonatkozik, a hivatalosan függetlenként induló sportolók formaruháin azért nagyon is egyértelműen megjelennek az orosz lobogó színei, vagyis a fehér, a kék és a piros.
A magyar csapat
![Magyarország](https://nlc.hu/uploads/2021/07/magyar-800x435.jpg)
Magyarország (Fotó: MTI/Illyés Tibor)
A NUBU márka, vagyis Garam Judit pályázat útján nyerte el a lehetőséget, hogy elkészíthesse a magyar olimpiai és paralimpiai csapat formaruháit. Koncepciója az volt, hogy modern, minimalista, kényelmes és egyben stílusos vizuális világot teremtsen – éppen olyat, melyet divatmárkaként egyébként is képvisel. A magyar nemzeti zászló színeit és formavilágát ötvözte a japán zen filozófiával. A kollekcióban a befogadó ország előtt tisztelegnek a szabásvonalakban elrejtett kimonómotívumokkal, miközben egyértelműen hangsúlyozzák a magyar identitást a „Team Hungary” feliratokkal és a dinamikus ecsetvonásokkal felvitt piros-fehér-zöld mintával. A kollekció közhelymentes, funkcionális és egyben elegáns lett, így az már egészen biztos, hogy nem maradunk szégyenben az olimpia ruhaversenyén sem.