Most például abban próbálják korlátozni őket, hogy milyen ruhában versenyezzenek. De szerencsére ezt már nem tudják lenyomni a nők torkán.
Érthető, hiszen épp elég ideje küzdenek azért, hogy ne kettős mérce szerint ítéljék meg a nők és a férfi sportolókat: hosszú utat jártak be a versenysport terén, már ami a nemek közötti egyenlőségek kivívását jelenti.
Évtizedeknek kellett eltelni ahhoz, hogy a férfiakhoz hasonlóan szabadon sportolhassanak, vagy hogy részt vehessenek az olimpiai játékokon.
Először az 1900-as olimpiai játékokon – az is feminista lobbik törekvéseinek köszönhetően – léphettek pályára a nők, de így is a versenyzők csupán két százalékát tették ki. Természetesen az is szigorúan meg volt határozva, hogy milyen sportágakban vehettek részt: ilyen volt a tenisz, a vitorla, a krikett, a lovaglás és a golf. Csak az 1908-as londoni játékok törvényesítették jogilag is a nők olimpián való részvételét, és 113 évnek kellett eltelni ahhoz, hogy az idei tokiói olimpián a versenyzők 49 százaléka legyen a nő. Ez egyébként a legmagasabb részvételi arány, mióta nők is lehetnek olimpikonok. A nemek közötti egyenlőtlenségekről sokat elmond az is, hogy szép számmal vannak olyan sportágak, ahová csak néhány éve adtak engedélyt a női szereplésre: ilyen az öttusa, a kardvívás, a boksz és a síugrás. Utóbbi számban csupán 2014 óta szerepelhetnek nők ebben a számban.
És amikor azt hinnénk, hogy már jól állunk és végre elérkeztünk oda, ahol egyébként mindig is lennünk kellett volna, jönnek a ruhaparák. Most meg
azért büntetik a női olimpikonokat, hogy mit viselnek
Az elmúlt hét nagy híre volt, hogy ezerötszáz eurós, azaz több mint félmillió forintos pénzbüntetést kapott a norvég női strandkézilabda-válogatott, mert tagjai nem voltak hajlandóak az előírt pici bikinialsóban pályára lépni az Európa-bajnokságon. Pedig a norvégok még a bajnokság kezdete előtt engedélyt kértek Európai Kézilabda Szövetségtől, hogy rövidnadrágokban vegyenek részt a versenyen, de azt nem kapták meg, és közölték, hogy fejenként 50 eurós büntetéssel számolhatnak, ha azt mégis megteszik.
A norvég szövetség inkább vállalta a bírságot, de ezután már azt mondták nekik, akár ki is zárhatják őket a bajnokságból, ha több mérkőzésen is rövidnadrágban állnak pályára. Ezért végül meghajoltak a fenyegetés előtt és bikiniben játszottak. Az utolsó mérkőzésen aztán spontán döntöttek úgy, hogy rövidnadrágban versenyeznek, vállalva az egyszeri pénzbüntetést.
A médiát bejárta a hír és sok versenyző, néző is támogatóan állt melléjük. Sőt, hírességek is hangot adtak annak, mennyire nonszensznek tartják a büntetést, és egyáltalán a szabályt, ami bikini hordására kényszeríti a női strandkézilabdásokat, A közfelháborodás hatására végül megváltoztatták a ruházati előírásokat a sportágban, amiért egyébként már évek óta küzdenek többen is. Az ok egyszerű: szexistának és degradálónak tartják, hogy egy apró, a feneket alig takaró bikiniben kelljen versenyezniük. Jogos az érvelésük, hiszen milyen alapon kéne kevesebb ruhát viselniük a nőknek, mint férfi társaiknak?
Mert ugye a kézisek esete nem egyedi, 2011-ben a hivatalos szervek még arra kérték a női ökölvívókat, hogy a londoni játékokon szoknyában induljanak. És az idei tokiói nyári olimpiai játékok alatt is több hasonló büntetés, vizsgálat rámutatott a szexista és archaikus szabályokra, amelyek hátrányos helyzetbe hozzák a női sportolókat.
Amíg a kézilabdacsapatnak a rövidnadrágja volt túl hosszú, addig a kétszeres paralimpiai világbajnok Olivia Breent-nek meg túl sokat mutatott a bizottság szerint. Az úszó Alice Dearingnek pedig azt mondták, hogy nem hordhat az afrohajához illő sapkát.
A német női tornászokat szerencsére nem büntették meg, amiért rendhagyó módon testet takaró dresszben mutatták be gyakorlataikat. De csak azért nem, mert a lábakat takaró ruhák engedélyezettek a nemzetközi versenyeken, ám eddig szinte kizárólag vallási okokból viselték őket. Négy nappal ezelőtt pedig a német női tornacsapat tagjai teljes testet takaró dresszben mutatják be gyakorlataikat a tokiói olimpián, hogy így tiltakozzanak a sportágat övező szexizmus ellen. A 21 éves Sarah Voss arról beszélt a Deutsche Wellének, hogy meg akarták mutatni, bárki azt visel, amit csak szeretne, hosszú és rövid dresszben is csodálatosan nézhetnek ki és csodálatosan érezhetik magukat.
Úgy fest, hogy az olimpia szabályai megrekedtek a múltban
Legalábbis az elavult – és néha még nem is hivatalos – olimpiai öltözködési hagyományok hatalmas és jól látható hátrányba hozzák a nőket. A szabályok nemenként ugyanis nagyon eltérőek, és ritkán látni olyat, hogy a férfi csapatokat a ruházatuk miatt vizsgálják, vegzálják, büntetik.
Vegyük például a férfi kézilabdacsapatot: – a Nemzetközi Kézilabda Szövetség szerint a férfiak rövidnadrágban is versenyezhetnek, míg a női csapatokra vonatkozó szabály azonban egyértelmű: nekik bikinialsóban kell versenyezniük, amelynek oldalsó szélessége nem lehet több 10 cm-nél.
A képmutatás és a kettős mérce egyértelmű, és szerencsére több olyan ember is felszólalt ellenük, akinek a hangja nagy tömegekhez ér el. Például Pink is kiállt a norvég csapat mellett, felajánlva, hogy fedezi a bírságuk költségeit, és ezt meg is osztotta a Twitteren.
Azt írta:
Nagyon büszke vagyok a norvég női kézilabdacsapatra, amiért tiltakoztak a sportruhájukra vonatkozó szexista szabályok ellen
– írta a Twitteren az énekesnő vasárnap, hozzátéve, hogy örömmel kifizeti a bírságot helyettük. A csapat az Instagram-oldalán köszönte meg a gesztust az énekesnőnek és a többi támogatónak.
A norvég csapat és az afrohajúak sapkáinak betiltásának esete is jól mutatja, hogy a legtöbb olimpiai szabály elavult, a tisztviselőiknek oda kellene figyelniük arra, hogyha az olyan nagy cégek, mint a Nike és az Adidas reagálnak a változásokra (például sporthidzsábokat gyártanak), akkor nekik is feladatuk lenne hasonlóképpen tenni. És ezeket a szabályokat nem ártana a nők bevonásával meghozni, megkérdezni őket, hogy ők miben szeretnének sportolni. A legtöbben nagyon úgy néz ki nem olyan ruhában, amiben közszemlére kerülnek az idomaik: a Victoria Egyetem által közzétett tanulmány szerint a sportolói egyenruháról megkérdezett nők 88 százaléka inkább rövidnadrágot viselne a sportoláshoz, százalékuk pedig a pólót választaná a leleplezőbb lehetőség helyett.
Fotó: Getty Images