Számos ponton nem értem az Európát felszántó hisztériát, főleg azért, mert alapvető kulturális érzéketlenségről tesz tanúbizonyságot, amikor olyan dologról beszélünk, aminek nem sok köze van a médiában mutogatott képekhez, arról nem is beszélve, hogy az egész betiltási mizéria oldalvizén olyan elképesztő fotók láttak napvilágot, amikről a XX. század legsötétebb évei jutnak az ember eszébe.
Először nézzük a tényeket: Franciaországban már legalább tizenegy településen tiltották be a burkinis strandolást. Cannes és több más város is azzal indokolta a lépést, hogy a burkini viselése “nem egyezik a Francia Köztársaság értékeivel”.
Tetszik érteni, a szabadság, egyenlőség, testvériség országában kitalálták, hogy az egyenlőség nevében mit nem szabad viselni. Eközben a velünk szomszédos Ausztriában pedig azon megy a huzakodás, hogy a burkát, mint olyat betiltsák-e.
Mindeközben sem a médiában, sem az európai utcákon egyetlen burkás nőt nem lehet látni. Már csak azért sem, mert az a ruhadarab, amit orrba-szájba mutogatnak a híradókban, az bizony nem burka.
Mint látható, létezik néhány verzió az iszlám világban a női ruházatokból, a hidzsábnak nevezett, arcot szabadon hagyó fejkendőtől, a szintén az arcot szabadon hagyó köpenyszerű csadoron és a szemeket szabadon hagyó nikábon át a tényleges burkáig, amelynél még a szemet is hálóval vagy ráccsal takarják el. De sajnos úgy látszik, 2016 Európájában már régen sutba vágtuk a kulturális érzékenységet, ezzel pedig csak annyit üzen az egész kontinens a világ többi részének, hogy “nekünk minden muzulmán egyforma”.
De azért is lényeges téma ez, mert például az osztrák vitával kapcsolatban megnyilvánuló Ludwig Adamovich osztrák alkotmányjogász szerint, bár a fejkendőt nem lehetne betiltani, az arc teljes elfedését igen, hiszen a rendőröknek és bíróknak látniuk kell az arcot. A szélsőjobboldali Osztrák Szabadságpárt is azzal érvelt, hogy köztéren mindenkinek azonosíthatónak kell lennie.
Innentől minimum érdekes kérdés, hogy például egy nikábos nő oké-e a tiltást bevezető helyeken, vagy esetleg ő is nemkívánatos személy, illetve, mi a helyzet a bukósisakot vagy például egészségügyi maszkot viselő népekkel, illetve, például a kapucnis pulóverekkel.
A burkinihisztit meg aztán végképp nem értem. Egyrészt, mint azt már előttem többen is kiválóan leírták, ezzel a túltolt marhasággal éppen azokat zárják ki a közösségi strandolás élményéből, akik amúgy oda szeretnének menni. Ez pedig azért nagyon fontos pont, mert a burkini- és egyéb ruhadarab-betiltók jellemzően az integráció szót hörögve szokták követelni ennek a sátáni ruhadarabnak a betiltását.
100 years later, #women's bodies are still being controlled by men. #burkini #honte #shame pic.twitter.com/Z5dSWT1zw0
— Francesca (@FDF) August 25, 2016
Másrészt pedig, ez megint csak rendkívül szomorú képet fest korunk Európájáról, amelynek xenofób, populista politikusok által meghülyített lakói kegytárgyboltba tévedt vámpír módjára fújnak mindenkire, aki nem eurokonform módon megjelenő (értsd: fehér) ember, és ezzel a hülyeséggel felvértezve aztán mindent aláírnak és támogatnak, ami azoknak a másoknak a távoltartását lehetővé teszi.
Azt, mondjuk, továbbra sem értem, hogy egy egész testet befedő, de az arcot szabadon hagyó ruhadarab mitől olyan hihetetlenül félelmetes. Ha mondjuk leégek a strandon, és ezért egy könnyű egyberuhát kanyarítok magamra, ráadásul még a fejemre is kötök egy kendőt, akkor megszűnnék azonosíthatónak lenni? Félelemkeltővé válnék? Akkor vajon mi olyan borzalmas egy nőben, aki pont ugyanígy van felöltözve a strandon? Ja, hogy picivel barnább a bőre? Esetleg valami furcsa idegen nyelven beszél a családtagjaival? Nos, az a rossz hírem, hogy ez már valóban a nettó rasszizmus netovábbja, amikor minden jó érzésű embernek fel kell emelnie a hangját: eddig és ne tovább.
Nem a betiltott ruháktól és az idős strandoló asszonyokat molesztáló rendőröktől oldódik meg hirtelen a menekültek kérdése, és nem is attól szűnnek majd meg az Iszlám Állam terrortámadásai, hogy osztrák politikusok (értsd: fehér, felső-középosztálybeli, jellemzően idősebb férfiak) majd jól megmondják, hogy kinek mit szabad viselnie és mit nem.
Anélkül, hogy túlzottan rátenyerelnék a demagógia feliratú gombra, búcsúzóul itt hagynék egy kérdést: amikor legutoljára Európában embereknek megszabták, hogy milyen ruházatban léphetnek ki az utcára, annak mi lett a vége? Nem hiszem, hogy 2016-ban errefelé kellene tartanunk…
További cikkek burkiniről és betiltásról az NLCafén:
- Már Nizzában is tiltják a burkinit
- Pánik tört ki Horvátországban a burkini miatt
- Kanada miniszterelnöke nem engedi betiltani a burkinit