Borzasztóan rossz a légszennyezettségi helyzet India fővárosában, Delhiben. A szmog olyan sűrű, hogy rémisztő felhő formájában a NASA műholdfelvételén is jól látszik. A szmog miatt bezárták az iskolákat, megtiltották a dízel üzemű autók közlekedését, és leálltak a szénerőművek is.
Az utcákat vízzel locsolják, hogy ezzel is csökkentsék valamelyest a porzást, de ez nem sokat segít. Hétfői mérések szerint a levegőben a szálló por koncentrációja 400 mikrogramm felett volt köbméterenként, közel hússzorosa a WHO által megengedett éves átlagértéknek.
Kabir Bedi is Indiáért aggódik:
#DelhiSmog pics before and after Diwali. Time for hard thinking on pollution of air and water in major cities. #DelhiChokes pic.twitter.com/i17gqoZr3F
— KABIR BEDI (@iKabirBedi) 2016. november 7.
Észak-Indiában október vége óta nem mozdul a levegő, emiatt ragadtak a káros részecskék az alsóbb légrétegekben. A magas koncentrációhoz hozzájárul az is, hogy Indiában az energia nagy részét szénerőművek adják, rengeteg dízelautót használnak és a főváros közelében több szeméttelep is ég.
Delhi at 8.30 am. #nofilter #delhipollution #delhismog #endofdays pic.twitter.com/4ORodvo4Vu
— Tanmoy Goswami (@toymango) 2016. november 5.
A szmoggal telített levegő rövidtávon is asztmás és krónikus légcsőhurutos megbetegedést okozhat, valamint nő a szív- és érrendszeri megbetegedések száma.