A gyorsház olyan könnyűszerkezetes épület, amelyet nem az építkezés helyszínén állítanak elő, és vakolt panelenként szállítanak az építkezés helyszínére. Itt pillanatok alatt felállítják az előre elkészített falakat, amelyekbe előre beépítenek mindent – ajtókat, ablakokat, de még a vizesblokkot is. Ezután kerül fel a házra a tető.
Olvass még mesés házakról az NLCafén!
- Hobbitfalva épül Ózd mellett
- Elképesztő: tetővel lefelé épült a ház
- Hihetetlen: 4 óra alatt épült fel ez a ház!
- 53 ezer forintból épített házat
Az építkezéshez általában szárított lucfenyőt vagy borovifenyőt használnak, hőszigeteléshez pedig üveggyapotot. A külső falakra két réteg gipszkarton borítás kerül, a belső falakra pedig mindkét oldalra egy-egy réteg.
Az előnyök
A gyorsházak tökéletes hő- és hangszigetelők, könnyen fűthetők és hűthetők. Bármikor szétszedhető és újraépíthető. Két, legfeljebb három hónap alatt kulcsrakész állapotba kerül. Csak a telket, a vizet és a villanyt kell hozzá biztosítani, ráadásul a tetőrész is hasznosítható lakótérként.
Mennyibe kerül?
A négyzetméterárakat a beépített anyagok minősége és az alkalmazott technológia befolyásolja. Általánosságban elmondható, hogy a kulcsrakész kivitelezés komplett költsége körülbelül bruttó 150-180 ezer forint négyzetméterenként. A 15-20 millió forintba kerülő, 1-3 hálószobás családi házak a legkeresettebbek.
Tudtad? A készházakat építő cégek a fal- és tetőszerkezetre általában 30 évet, az építésre pedig 5 év teljes körű garanciát nyújtanak.
Az építészek közül sokan teszik le a voksukat a készházak gyártása mellett, de nagyjából ugyanennyien szavaznak ellene is. Több dologban azonban mindenki egyetért: az ilyen technológiával épített házak maximálisan földrengésbiztosak, és ellenállnak a szélviharoknak is, amellett pedig rendkívül gazdaságos a fenntartásuk is.
(Fotók, forrás: life.hu, anico-keszhazak.hu)