A TV2 az Ütős Ötössel – amit mi is kipróbáltunk – egy nagyon régi amerikai formátum, a Celebrity Family Feud licenszjogait szerezte meg, ami a tengerentúlon közel ötven évvel ezelőtt, a hetvenes évek végén és a nyolcvanas évek elején volt a csúcson. Azóta a médiafogyasztásunk és a tévézés is rengeteget változott, de persze vannak örök formátumok, amik sosem mennek ki a divatból, így attól, hogy valami régi, még nem feltétlenül lesz avítt. Mivel játékvezetőnek az energiabomba Till Attilát választották, abban biztos voltam, hogy a siker nem a műsorvezetőn múlik majd. Az ő kommentárjával sokszor még a legérdektelenebb szituációk is életre kelnek. Tilla szinte mindent tud, amire a magyar tévézésben szükség van, van valami azonban, amire még ő is képtelen: a holtakat ő sem tudja feltámasztani. Márpedig az első adás alapján az Ütős Ötös halva született.
Az átlagos magyar ember gondolkodásmódja
A szokásos csiricsáré díszletek között ott áll a szokásos csiricsáré ruhát viselő Tilla, jobbra és balra tőle pedig egy-egy ötfős csapat foglal helyet. Ahogy a műsor szlogenje mondja, „A celeb nem jár egyedül”, így ennek fényében a meghívott hírességek családtagok és barátok kíséretében érkeznek, és a celebek vezette csapatok egymással ütköznek meg. Középen egy nagy-nagy kivetítőn érkeznek a megválaszolandó kérdések, Tilla és a játékosok pedig próbálnak úgy tenni, mintha ez az egész bármiféle izgalmat rejtene magában.
Az Ütős Ötös se nem ügyességi, se nem tudásalapú vetélkedő, inkább afféle józan paraszti észre és emberismeretre épít. A műsor készítői előzetesen feltesznek egy kérdést száz embernek, összegzik a tőlük kapott válaszokat, a csapatoknak pedig arra kell tippelniük, hogy mik lehettek a leggyakoribb válaszok. A jó találatokért pontokat kapnak, a végén pedig az a csapat nyer, aki több pontot gyűjtött össze, ők indulhatnak egy külön játékon a pénznyereményért. A kérdések szintje kellően bulváros, például azt kérdezik meg az emberektől, hogy mondjanak egy olyan tevékenységet, amit térdelve szokás csinálni, vagy nevezzenek meg egy olyan állatot, amit semmilyen körülmények között nem csókolnának meg. Vagyis itt a sikerhez elsősorban emberismeret szükséges: nem okosnak kell lenni, inkább ismerni kell az átlagos magyar ember gondolkodásmódját.
Izgalmak helyett bulvár
Nem tudom, hogy az eredeti változat is ennyire lassú-e, de a TV2-n hétfő este leadott első rész hosszú volt, végtelenül vontatott, maníros és nélkülözött mindenféle izgalmat, ami egy jól működő game show-hoz kellene. Ez a tippjáték sajnos már nagyjából a második körnél unalomba fullad. Jól jellemzi a műsort, hogy a legizgalmasabb részét az jelentette, hogy a térdelős tevékenység kérdésnél ki lesz az a játékos, aki végre felvállalja a „szopás” vagy legalábbis az „orális szex” tipp kimondását, de egy főműsoridős kertévés adásban hiába gondolnak rá és hiába evidens, senki nem meri ezeket a szájára venni, és a táblán is maradnak inkább a diszkrétebb „szex” kifejezésnél. Nem tudom, hogy a kérdések voltak-e teljesen érdektelenek vagy ez a formátum ennél sokkal izgalmasabb kérdésekkel felturbózva is ennyire unalmas lenne, de amit láttunk, az biztosan nem működött. Talán segítene az izgalmak fokozásában, ha a helyes válaszokért nem pontszámok, hanem forintnyeremény járna – ez abból is látszik, hogy a műsor végi pénzért folyó játéknál az adás kicsit életre kelt –, így a játékosok és a nézők számára is érezhetőbbé válna, hogy van valami tétje az egésznek az üres jópofizáson kívül, de itt rögtön elkövettem azt a hibát, hogy segíteni akartam egy produkción, amin valójában nem lehet segíteni.
Mivel maga a vetélkedő egyáltalán nem izgalmas, megoldásként azt találták ki, hogy Tilla közben fecsegjen egy csomót a meghívott celebekkel és a csapatukkal, és itt-ott szórjanak el egy olyan, jó előre leegyeztetett sztorit, ami kapcsán van esély rá, hogy az Ütős Ötös másnap a bulvárhírekben is szerepeljen. Az első adásban Cooky mesélte el, hogy egyszer egy adásban valaki elmondta neki, hogy örömlányként dolgozik, ő pedig azt hitte, hogy a lány abból él, hogy vidámságot hoz mások mindennapjaiba. Sydney van den Bosch barátnője pedig azt árulta el, hogy egy közös szaunázásuk után pucéran mentek ki lehűteni magukat, és csak később jöttek rá, hogy az egészet felvette egy biztonsági kamera. Köszönjük, Cooky. Köszönjük, Sydney.
Az a fajta semmi, ami valaminek próbálja mutatni magát
A beszélgetések Tilla és a játékosok között nagyjából annyira természetesen hatnak, mint a Szomszédok legcsikorgósabb dialógusai. Mindenki kimért, mindenki mórikál, mindenki kínosan jópofizó üzemmódban tolja: bár az adás bő egyórás volt, egyetlen természetes momentumot nem láttam benne senki részéről. Abban csak reménykedni tudok, hogy nyitóepizódként pont az egyik mélypont szemtanúja lehettem, és talán izgalmasabb celebekkel és izgalmasabb csapatokkal ennél akár jobb is lehet az Ütős ötös, de az első adás szintje olyan mélyen volt, hogy a „kicsivel jobb” még mindig egy pokolian érdektelen műsort eredményezne.
A TV2 új game show-jában gyakorlatilag semmi sem működött, minden pillanatából valamiféle nehezen körbeírható, de mégis nagyon is érezhető fájdalmas üresség áradt. Az Ütős Ötös az a fajta semmi, ami megpróbálja valaminek mutatni magát. Egy műsor, ami azt gondolja, hogy elég annyi a nézőknek, hogy celebek vannak benne, a műsorvezető pedig felturbózott Energizer-nyusziként próbálja őket kínkeservesen valamiféle aktivitásra rávenni. Egy ilyen műsornak szórakoztatnia kéne, vagy legalább azt elérnie, hogy minimum annyira lekössön, hogy telefonos scrollozás közben háttértévézésnek jó legyen. Az Ütős Ötös azonban még háttértévézésnek is kevés. Ahogy már az elején is leírtam: halva született, és hiába próbálkoznak a feltámasztásával, nem fog menni. Sajnos már halottnak sem friss: rohad.