Magyarországon, a természetben, nem kell tartanunk mérgező pókcsípéstől, nálunk ugyanis nem élnek emberre veszélyes pókfajok. Ez persze nem vonatkozik a hobbiból, terráriumokban tartott, különleges fajokra. Annál több viszont, az emberekre nézve veszélytelen pók, ha jól körülnézünk otthonunkban, szezon elején a nyaralóban vagy sátorozáskor.
Honnan ismerhető fel a pókcsípés?
A legtöbb magyarországi pók nem képes komolyabb fájdalom okozására: e pókcsípések nyomán szúró, viszkető érzést tapasztalunk, és ha a keletkező duzzanat nem nagyobb fél centisnél, akkor várhatóan pár nap alatt el is múlik, nem szükséges emiatt orvoshoz fordulni. Egyetlen pókfaj él nálunk, mely emberre veszélyes lehet, a mérges dajkapók. Ez képes átharapni az emberi bőrt, ha veszélyben érzi magát vagy utódait. Támadása inkább nevezhető harapásnak, mint pókcsípésnek, ami egyébként fájdalmas, de nem életveszélyes. A leggyakrabban száraz réteken fordul elő. A legtöbb tehát, ami Magyarországon előfordulhat, hogy a kisebb-nagyobb pókcsípések, helyi gyulladást okoznak.
Kezelni kell a pókcsípést?
Ha csak kisebb, viszkető duzzanat jelenik meg, akkor elegendő, jegelni, esetleg hideg vízzel borogatni, hogy csökkentsük a gyulladást, duzzanatot, illetve a viszkető érzést. Kövessük figyelemmel a pókcsípés helyét még pár napig, s elegendő csak akkor orvoshoz fordulni, ha nagyobbodik a pókcsípés helye, vagy a közepén gennyesedik, ismeretlen folyadék szivárog a belsejéből. Ez utóbbi akkor valószínű, ha valamilyen egzotikus országban járunk.
Népi gyógymódok a pókcsípésre
Ha mégis úgy érezzük, hogy az egyébként ártalmatlan pókcsípés, számunkra nehezen elviselhető következményekkel jár, viszkető, égő érzettel, akkor otthon is alkalmazható trükköket érdemes bevetni:
- káposzta- vagy bazsalikomlevélből borogatás
- kurkuma és olívaolaj keverékéből készített pasztából borogatás
- porrá tört aktív szén, vagy szódabikarbóna vízzel elkevert elegye is jó pakolásnak
Forrás részben : www.mecsek.gportal.hu