Az alvás lényege nemcsak az, hogy frissen ébredünk reggel, hanem az is, hogy segíti az izmaink, szerveink és az agysejtjeink regenerációját. A pihentető, minőségi alvás támogatja az anyagcsere szabályozását és befolyásolja bizonyos hormonok kibocsátását is. Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeresen kevesebb, mint 6 óra alvás negatív hatással van a keringési, hormon- és immunrendszerre, valamint az idegrendszerre is!
Miért fontos a jó alvás? Miért figyeljünk rá?
Az alvás során töltjük fel szervezetünk energiaraktárait, ekkor dolgozzuk fel a nap folyamán bennünket ért impulzusokat, eseményeket. A pihentető alvás elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai teljesítmény fenntartásához, hiányában romlik a koncentráció, nyugtalanná, ingerlékenyekké válhatunk. Az alváshiány ráadásul sok betegség forrása lehet, mint például: gyakori fejfájás, elhízás, vérnyomásproblémák, hangulatingadozások, de akár depresszióhoz is vezethet, és a cukorbetegséggel is összefügghet.
A jó alvásért mi magunk tehetünk a legtöbbet! Hogyan?
- Az alvás minőségét befolyásolhatja az alvás hossza, a matrac minősége, az alvás előtt fogyasztott ételek és italok, de a hálószoba hőmérséklete is!
„A test maghőmérséklete alvás közben fokozatosan csökken, ezt pedig a hűvös szobahőmérséklet segíti. Így az elalvásban és az alvás fenntartásában is fontos szerepe van a hőmérsékletnek. Kutatások alapján a szobahőmérséklet az egyik legkritikusabb tényezője az alvás minőségének. Nem véletlen, hogy a forró nyári napokon sokan alvászavarokról számolnak be. Az alváshoz ideális hőmérséklet a 18,3 °C” – olvasható az egészségvonal.hu oldalán.
- Az alvásigényünk életkoronként változik: egy felnőtt embernek átlagosan naponta 7-8 óra, csecsemőknek napi 20 óra, kisgyermekeknek napi 10-12 óra alvásra van szüksége, idősebbeknek napi 5-6 óra is elegendő. Ezt tartsuk szem előtt!
- Lefekvés előtt ne nézzünk tévét, ne használjunk az ágyban telefont, tabletet, mert az általuk kibocsátott fény gátolja az alvásért felelős hormonok termelődését!
- Mindig ugyanabban az időben feküdjünk és keljünk! Ha csak egy dolgot tennénk meg a nyugodt alvásért, akkor ez legyen a rendszeresség! Ez ugyanis a jó alvás egyik előfeltétele, ezért a legjobb, ha nemcsak hétközben, de hétvégén is tartjuk magunkat a megszokott időrendhez!
- A pihentető alváshoz a teljes sötétség a megfelelő, ha ez nem megoldható, használjunk szemmaszkot.
- A fények mellett a zajok csökkentésére is fordítsunk gondot.
- Ahhoz, hogy jól aludjunk, lefekvés előtt egy órával lehetőleg már ne étkezzünk, az edzéseket inkább időzítsük reggelre. Olvassunk, relaxáljunk, készüljünk fel az alvásra, alakítsunk ki egy esti, lefekvés előtti rutint.
(Forrás: Consensus Conference Panel, Watson: Recommended amount of sleep for a healthy adult: A joint consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Journal of Clinical Sleep Medicine, 11(6), 591–592.)
Hirdetés
Feszültség? Alvászavar? – Sedacur forte
A Sedacur forte a valeriána, komló és citromfű kivonatát tartalmazó, vény nélkül kapható gyógyszer, amely napközben oldja a feszültséget, este segíti az elalvást és a nyugodt éjszakai pihenést. Klinikailag igazolt hatású. Nappal nem álmosít, nincs negatív hatással az autóvezetésre és nem befolyásolja a koncentrációt sem. 30 és 60 szemes kiszerelésben is elérhető.
Vény nélkül kapható gyógyszer. Fotó: Phytotec Hungária Bt.
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!