Nem tisztünk eldönteni, hogy Varga Judit állításaiban, miszerint Magyar Péter őt fizikailag és lelkileg is bántalmazta a házasságuk során, mennyi az igazság. Azt viszont érdemes megnézni, hogy mit mondott a családon belüli erőszak ellen fellépő Isztambuli Egyezményről Varga Judit, amikor még igazságügyi miniszterként vastagon volt beleszólása abba, hogy a törvények mennyire álljanak a bántalmazott áldozatok mellé. Illetve az is egy jó kérdés, hogy milyen az a rendszer, vajon mennyire jók azok a törvények, amelyek magát az igazságügyi minisztert sem tudják megvédeni, akinél közelebb pedig senki sem állt a védelemhez?
„Az Isztambuli Egyezmény politikai hiszti”
Varga Judit 2019-ben, az igazságügyi miniszteri kinevezése előtt a családon belüli erőszak ellen született Isztambuli Egyezményről így vélekedett: „Az Isztambuli Egyezmény politikai hiszti. A nők helyzete a legjobb állapotban van Magyarországon, nem kell választani a család és munka között, a kormány fellép a családon belüli erőszak ellen is. Az áldozatsegítésben, szociális és családpolitikában minden védelem adott.”
Ehhez képest most kiderült a saját leírása szerint, hogy a kormány mégsem lép fel annyira jól a családon belüli erőszak ellen, sőt, Varga Judit Facebook-posztja alapján annyira nem adott minden védelem az áldozatsegítésben, szociális és családpolitikában sem, ha ő maga sem kapott segítséget a saját házasságában. Pedig Varga Judit a legfőbb kormánytagok egyikeként testőrökkel körülvéve élte mindennapjait, és még azért sem kellett rettegnie, mint sok más áldozatnak, hogy ha szembeszáll a bántalmazójával, akkor nem lesz miből eltartani a gyerekeit.
Nem Varga Judit áldozatiságát vitatjuk, csak nem tudunk elmenni amellett szó nélkül, hogy ezek szerint még sincs minden rendben, és a nők helyzete egyáltalán nem a legjobb Magyarországon, ha a családon belüli erőszakról van szó.
Itt a bizonyíték, mert ha Varga Judittal megeshetett ilyen durva bántalmazás, ha ő nem kapott segítséget és támogatást ettől a rendszertől, akkor mit szóljanak azok a hétköznapi nők, akiknek nincs a háta mögött az egész kormány és az összes törvény, akiknek nincs a kezében semmilyen hatalom, akiknek az életét tényleg fenyegetheti a férj, és nem tudnak testőrt vinni magukkal a bántalmazóval szemben?
Varga Judit – valószínűleg akaratán kívül – vált most a két lábon járó bizonyítékká abban, hogy a rendszer nem áll ki a bántalmazott nőkért, nem tesz eleget a családon belüli erőszak ellen, és egyáltalán nem védi meg a gyengéket és védteleneket.
Az Isztambuli Egyezmény
Az Isztambuli Egyezmény egy olyan nemzetközi egyezmény, ami a nők elleni és a családon belüli erőszak megelőzését és felszámolását célozza. Az egyik legfontosabb pontja az, hogy bűncselekményként határozza meg a nők elleni és a családon belüli erőszakot – nem pedig magánügyként kezeli -, épp úgy, mint a kényszerházasságot, zaklatást, kényszerabortuszt is. Magyarország 2014-ben ugyan aláírta az egyezményt, de nem iktatta törvénybe (azaz nem ratifikálta), márpedig enélkül nem válik jogilag kötelezővé az Isztambuli Egyezmény. A ratifikálás ellen szavazott Varga Judit is 2020-ban.
A magyar állam a szörny
„Fontos előzmény, hogy Varga Judit igazságügyi miniszterként a családon belüli bántalmazás témafelelőse volt. A kormánynak ez jól jött: egy nő szájából hitelesebbek az erről szóló mondatok, az uraknak meg addig sem kell foglalkozni az egésszel. (Vö.: »Nőügyekkel nem foglalkozom.«) A Fidesz ebben az ügyben kétszínű volt: a »családbarát kormánynak« elvileg nagyon fontos, hogy minden magyar gyerek boldog legyen, ám az erről szóló isztambuli egyezményt csak nem sikerült aláírniuk, és inkább a munkájukat aláaknázni igyekvő civil szervezetek mániájaként állították be” – írta le a kollégánk a Magyar Péter megjósolta, hogy feleségveréssel vádolják majd, az ország pedig hirtelen rosszabb hely lett című cikkében a megkerülhetetlen tényeket.
A nemrég történt nagyszabású gyermekvédelmi tüntetés jelszava volt az „Odakinn most szörnyek járnak”, ami erre az esetre is teljesen igaz. Szörnyek járnak, de nem Magyar Péter vagy Varga Judit, hanem a magyar állam a szörny, ahogy Pottyondy Edina is olyan találóan megfogalmazta az erről szóló videójában. A szörnysége abban rejlik, hogy nem áll ki az áldozatok mellett, és tettekben, törvényekben, hatóságokban nem tesz túl sokat azért, hogy a családon belüli erőszak mértéke csökkenjen, és az áldozatok igazi segítséget kapjanak. Látszatintézkedésekkel és lózungokkal, politikai beszédekkel pedig már tele a padlás, az még soha, egyetlen áldozaton sem segített – mint láthatjuk, magát az igazságügyi minisztert sem védte meg a saját házastársától.
A FRA (Európai Unió Alapjogi Ügynöksége) felmérése szerint az EU-ban:
- A nők egyharmada (33 százalék) szenvedett el fizikai és/ vagy szexuális erőszakot 15 éves kora óta.
- A felméréshez készített interjút megelőző 12 hónapban a nők nagyjából 8 százalékát érte fizikai és/vagy szexuális erőszak.
- A (jelenlegi vagy korábbi) partnerrel rendelkező nők közül 22 százaléka szenvedett el fizikai és/vagy szexuális erőszakot egy partnere részéről 15 éves kora után.
A felmérés szerint Magyarországon kifejezetten elkeserítő a helyzet: több mint 200 ezer nő él bántalmazó kapcsolatban és válik fizikai/szexuális erőszak áldozatává családon belül. Havonta legalább három nő válik gyilkosság áldozatává családon belüli erőszak miatt. Az Átlátszó adatigénylésének köszönhetően pedig az is kiderült idén januárban, hogy az elmúlt három évben a kapcsolati erőszak bűncselekmények száma közel duplájára nőtt. Kell még több bizonyíték ahhoz, hogy ebben a rendszerben, ma Magyarországon nincs megfelelő védelem és nincs kellő törvényi szabályozás ahhoz, hogy a családon belüli erőszakot visszaszorítsák? Ha még egy igazságügyi minisztert sem sikerült a saját rendszerének megvédeni, akkor mit várjunk mi, földi halandó nők?
Tőlük várhatsz segítséget!
Ha segítségre van szükséged fordulj az alábbi szervezetekhez:
NANE SEGÉLYVONAL – Nők és gyerekek elleni erőszak áldozatainak és segítőiknek
06 80 505 101
hétfő, kedd, csütörtök és péntek 18-22 és szerda 12-14 óra között
PATENT EGYESÜLET
A jogsegély elérhető telefonon szerdánként 16 és 18 óra között és csütörtökönként 10 és 12 óra között a 06 70 220 2505 mobilszámon, illetve e-mailen a jog@patent.org.hu címen folyamatosan.