nlc.hu
Életmód
Tévhitek a kutyákról

A 7 leggyakoribb tévhit a kutyákról

A farokcsóválás tényleg csak egyet jelenthet? Igaz, hogy a kutyák fekete-fehérben látnak? És vajon hány emberi évnek felel meg egy kutyaév? Megcáfoljuk az ebekkel kapcsolatos tévhiteket.

1. Csak a boldog kutyák csóválják a farkukat

A kutya farka sokat elárulhat a hangulatáról, azonban ez csak egy része a kutyák testbeszédének. A farokcsóválás egyszerűen azt jelenti, hogy a kutya érzelmileg  izgatott. Ez lehet pozitív izgalom, például barátságos izgatottság, vagy negatív, például agresszív szándék. A kutya fülének helyzete, az állat testtartása és arckifejezése szintén fontos jelzések. Csak a kutya egészének megfigyelésével lehetünk biztosak abban, hogy a farokcsóválás boldogságot jelent.

2. Egy év a kutya életében hét emberi évnek felel meg

Talán hallottad már, hogy egy kutya életének egy éve hét emberi évnek felel meg, ám ez is tévhit. Nem lehet így átszámítani a kutyaéveket emberi évekre. Az egyéves kutyák a fizikai és szellemi fejlődésüknek nem ugyanabban a szakaszában vannak, mint a hétéves gyerekek, inkább olyanok, mint a tizenöt éves tinédzserek. Ráadásul a különböző fajták másképp fejlődnek és öregszenek. Például a kisebb kutyák gyorsabban fejlődnek és tovább élnek, mint a nagytestűek, ezért később számítanak idősnek.

Kutya

Illusztráció: Getty Images

3. A kutyák fekete-fehérben látnak

A kutyák nem úgy látják a színeket, mint a legtöbb ember, de ez nem jelenti azt, hogy fekete-fehérben látnak. Más színeket is látnak ezeken kívül, csak tompábban, mint az emberek. Míg ugyanis az emberek szemében háromféle színérzékelő sejt található, addig kutyákéban csak kettő. Ennek eredményeként a kutya látása hasonló a vörös-zöld színvakságban szenvedő személyekéhez.

4. A kutya szőrzetének leborotválása hűti az állatot

A legtöbb fajta esetében a szőrzet leborotválása nem hűtő hatást vált ki, hanem épp az ellenkezőjét. Az olyan fajták szőrzete, mint például a golden retriever vagy a szibériai husky, hűvösen tartja a kutyát a nagy melegben, a borotválás pedig túlmelegedéshez vezethet. Ráadásul ha túl rövidre borotválják a szőrzetet, az a rovarcsípés, a leégés és a bőrrák kockázatának is kiteszi az állatot.

5. A kutyák bűntudatot mutatnak, ha valami rosszat tettek

A kutyák sokféle érzelmet éreznek és ki tudnak mutatni, így nem csoda, ha az emberek bűntudatként értelmezik kutyájuk félénk tekintetét, testtartását. Az azonban, hogy a kutyák valóban éreznek-e bűntudatot, még mindig nyitott kérdés. Ha a kutya valami rosszat tett, lehet, hogy rosszul érzi magát miatta, de a behúzott farok és a hátrahúzott fülek valójában csak megbékélési gesztusként értelmezhetők. Az eb ilyenkor a gazdája pillanatnyi vagy várható dühére reagál így.

Kutya

Illusztráció: Getty Images

6. A kutyák utálják a macskákat

Közhely, hogy a kutyák és a macskák utálják egymást, ám ez nem feltétlenül igaz. A kutyáknak és a macskáknak különböző nyelvük és ösztöneik vannak, ami megnehezítheti a kapcsolatukat. A macskák például gyakran menekülnek a kutyák elől, ami biztos módja annak, hogy a kutya üldözőbe vegye őket. Egyes fajták azonban természetüknél fogva jól kijönnek a macskákkal. A többiek esetében pedig kiképzéssel és a megfelelő szocializációval lehet javítani a két faj kapcsolatán.

7. Minden kutya tud úszni

Bizonyos fajták, például a portugál vízikutyák, kifejezetten szeretnek és jól is tudnak úszni. Az azonban mítosz, hogy minden eb ugyanolyan otthonosan mozog a vízben. Nem minden kutya tud természetesen úszni, például a hordó mellkasú vagy a rövid lábú kutyáknak egyáltalán nem ideális az alkatuk az úszáshoz. 

via

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top