Alulértékeltnek számít az életünkben, pedig nemcsak isteni, és jól jön, ha betegek vagyunk, de komoly szerepe van a fiatalságunk és egészségünk megőrzésében. A szakemberek szerint kevesen építik be rendszeresen az étkezésükbe.
Ez nem más, mint az alaplé, amit ha lassan, minél tovább főzünk, annál jobban belefőnek az egészségünk számára is értékes kollagén fehérjék.
“A kollagénnek fontos és összetett szerepe van testünk működésében. Az egyik leggyakrabban előforduló fehérje, kötőszöveteink legfőbb építőeleme, így felelős a sejtek közötti tér, a porcszövetek, erek, csontok, ínak és a bőr egészségéért, rugalmasságáért. A bélrendszer számára is jó hatású, hiszen a kollagén bevonja a vékonybél bolyhait, mérsékelve a fokozottabb átjárhatóságát (ami sok emésztőrendszeri probléma, gyulladás esetén jellemző), védi, regenerálja azt, és javítja a tápanyagok felszívódását. Az immunrendszert is támogatja, gondoljunk csak bele, amikor meg vagyunk fázva, milyen jót tesz egy bögre forró csontleves. Vagy ha elrontottuk a gyomrunkat és nem tudunk enni rendesen, a húsleves ilyenkor is segít” – magyarázza Király Éva dietetikus.
A szakember szerint fontos, hogy a konyhában rendszeresen legyen alaplé, a sokrétű felhasználhatósága miatt. Ugyanakkor nemcsak kulináris okokból, hanem élettani szempontból is jó. A napi összes fehérjebevitelünk 30 százaléka ideális esetben kollagén fehérjéből kell, hogy származzon!
A gyomornak is sokkal jobb, ha éhgyomorra alaplevet iszunk, nem pedig feketekávét! – hangsúlyozza a dietetikus. Nincs mennyiségi korlát, a lényeg, hogy építsük be az étrendünkbe, és legalább 3-5 decit kanalazzunk vagy igyunk meg belőle.
(via)
Kiemelt fotó: illusztráció, iStock