nlc.hu
Egészség
Szuper a bélrendszerre, mégis alig esszük

Csúcsszuper módon hat a bélrendszerre, mégis alig esszük

Elképesztőek az élettani hatásai, érdemes beépíteni az étrendünkbe.

Alulértékeltnek számít az életünkben, pedig nemcsak isteni, és jól jön, ha betegek vagyunk, de komoly szerepe van a fiatalságunk és egészségünk megőrzésében. A szakemberek szerint kevesen építik be rendszeresen az étkezésükbe.

Ez nem más, mint az alaplé, amit ha lassan, minél tovább főzünk, annál jobban belefőnek az egészségünk számára is értékes kollagén fehérjék.

A kollagénnek fontos és összetett szerepe van testünk működésében. Az egyik leggyakrabban előforduló fehérje, kötőszöveteink legfőbb építőeleme, így felelős a sejtek közötti tér, a porcszövetek, erek, csontok, ínak és a bőr egészségéért, rugalmasságáért. A bélrendszer számára is jó hatású, hiszen a kollagén bevonja a vékonybél bolyhait, mérsékelve a fokozottabb átjárhatóságát (ami sok emésztőrendszeri probléma, gyulladás esetén jellemző), védi, regenerálja azt, és javítja a tápanyagok felszívódását. Az immunrendszert is támogatja, gondoljunk csak bele, amikor meg vagyunk fázva, milyen jót tesz egy bögre forró csontleves. Vagy ha elrontottuk a gyomrunkat és nem tudunk enni rendesen, a húsleves ilyenkor is segít” – magyarázza Király Éva dietetikus.

A szakember szerint fontos, hogy a konyhában rendszeresen legyen alaplé, a sokrétű felhasználhatósága miatt. Ugyanakkor nemcsak kulináris okokból, hanem élettani szempontból is jó.  A napi összes fehérjebevitelünk 30 százaléka ideális esetben kollagén fehérjéből kell, hogy származzon!

A gyomornak is sokkal jobb, ha éhgyomorra alaplevet iszunk, nem pedig feketekávét! – hangsúlyozza a dietetikus. Nincs mennyiségi korlát, a lényeg, hogy építsük be az étrendünkbe, és legalább 3-5 decit kanalazzunk vagy igyunk meg belőle.

(via)

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top