nlc.hu
Életmód
20 évvel előre jelzi az időskori elbutulást ez az állapot

20 évvel előre jelezheti az Alzheimer-kór kockázatát az elhízás egyik típusa

Középkorú embereknél kimutatták, hogy bizonyos típusú zsír felhalmozódása a szervezetben összefügg az Alzheimer-kór kialakulásával.

A túlzott mértékű hasi zsír az Alzheimer-kór kialakulását okozhatja akár 20 évvel a tünetek megjelenése előtt – derült ki egy új tanulmányból.

A kutatók elhízott emberek vizsgálata alapján megállapították, hogy több zsigeri zsírral – a gyomrot, a hasat és a belső szerveket körülvevő zsírral – rendelkezőknél magasabb volt a béta-amiloid és tau nevű fehérjék szintje agyban. Ezek a fehérjelerakódások meggátolják az agysejtek kommunikációját, és az Alzheimer-kórban szenvedőknél magas szinten van jelen. Ugyanakkor az általános, bőr alatti zsír nagyobb mennyisége nem függött össze a béta-amiloid és tau magasabb szintjével – írja a Telegraph.

Évtizedekkel előre jelezhető az Alzheimer-kór

Ez az összefüggés azért fontos megállapítás, mert az Alzheimer-kór tünetei általában csak hatvanéves életkor után jelentkeznek, ám a tanulmány szerint a magas zsigeri zsírszinttel rendelkező embereknél már 20 évvel korábban elkezdődhet kialakulni a demencia.

Túlsúlyos nő méri a derékbőségét

Fotó: Getty Images

„Tudomásunk szerint a tanulmányunk az egyetlen, amely ezeket az eredményeket a középkorú embereknél mutatta ki, amikor a résztvevők még évtizedekre vannak az Alzheimer-kórból eredő demencia legkorábbi tüneteinek kialakulásától” – mondta a tanulmány vezető szerzője, dr. Mahsa Dolatshahi, a St. Louis-i Washingtoni Egyetem munkatársa. Hozzátette, hogy kutatásuk alapvető összefüggéseket tárt fel azzal kapcsolatban, hogy az elhízás miért növelheti az Alzheimer-kór kockázatát.

Még időben lehet tenni a betegség ellen

A kutatócsoport azt is megállapította, hogy a magas zsigeri zsírral rendelkező pácienseknél gyengébb volt az agy vérkeringése, ugyanakkor a magas bőr alatti zsírral rendelkező embereknél nem volt probléma a vér áramlásával.

Dr. Cyrus Raji, a Washingtoni Egyetem Radiológiai Intézetének docense azt mondta:

Annak ismerete, hogy a zsigeri elhízás negatívan hat az agyra, lehetőséget nyújt arra, hogy az életmódváltással vagy megfelelő testsúlycsökkentő gyógyszerekkel történő kezelés javíthatja az agyi vérkeringést, és potenciálisan csökkentheti az Alzheimer-kór kockázatát.

A kutatásban 80, átlagosan 49 éves ember agyát vizsgálták meg PET képalkotó eljárással; egyik résztvevő sem mutatta a kognitív hanyatlás jeleit. MRI-vizsgálat segítségével a hasukról is felvételeket készítettek, hogy megmérjék a bőr alatti és a zsigeri zsír mennyiségét, valamint ellenőrizték a glükóz-, inzulin- és koleszterinszintjüket.

Az eredmények azt mutatták, hogy a zsigeri zsír magasabb szintje összefüggésbe hozható az Alzheimer-kór fokozott jeleivel az agyban. A magasabb inzulinrezisztencia és az alacsonyabb jó koleszterinszint (HDL) szintén kapcsolatban állt az agyban található magas amiloidszintekkel.

89 centi a mágikus szám?

A legtöbb embernél a testzsír körülbelül 90 százalékát a bőr alatti zsír teszi ki –  ha megfogod a hasadat, és puhának érzed, az a bőr alatti zsír. A fennmaradó 10 százalék az úgynevezett zsigeri zsír – más néven: viszcerális zsír –, ami kézzel elérhetetlen helyen, a kemény hasfal alatt található, a májat, a beleket és más szerveket körülvevő terekben helyezkedik el.

Bár a zsigeri zsír a teljes testzsír csekély hányadát jelenti, számos egészségügyi problémában közrejátszik. Az Alzheimer-kór mellett a túl sok zsigeri zsír összefüggésbe hozható a vérnyomás emelkedésével, a stroke-kal, a szívrohammal, a 2-es típusú cukorbetegséggel, a mellrákkal és a vastagbélrákkal – írja a Harvard.

Az egyetem cikke szerint nőknél 89 centiméternél nagyobb derékbőség esetén, férfiaknál pedig 102 centis derékbőség fölött (a köldöknél mérve) fennáll a zsigeri zsírból eredő egészségügyi problémák kockázata. Ez persze nem egy általános, mindenkire érvényes mérőszám, de tájékozódásként használható.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top