Spárgatörténelem
- Egyiptomban isteni eledelnek számított, így leginkább a fáraó és családja élvezhette, régészeti leletek szerint még a sírjukba is került a spárgasípokból.
- Az ókori görögök úgy tartották, a spárga létrejöttét egy kosnak köszönhetjük, ami beledöfte szarvait a földbe, azok pedig spárgává változtak.
- A Római Birodalomba valószínűleg Egyiptomból került, Julius Caesar például nagyon egyszerűen, olvasztott vajjal ette. Rendkívüli népszerűségnek örvendett a növény, ebben nyilván közrejátszott, hogy vágykeltő hatást tulajdonítottak neki.
- A középkorban megszűnt a spárga kultusza, a Napkirály asztalán tűntek fel újra a belőle készített ételek.
Hogyan bánjuk a spárgával?
- Itthon általában fehér és zöld spárgával találkozhatunk, áprilistól júniusig keressük a piacokon és élelmiszerüzletekben.
- Mindig világos, zsenge, lédús, közepesen vastag spárgasípokat keressünk, lehetőleg nemrég leszedett darabokat vegyünk. Ezek szára friss és egyenes, csúcsuk tömör.
- Egy-két napig eláll a hűtőben, ha nedves konyharuhába csavarjuk, de inkább készítsük el a vásárlás napján.
- A fehér spárga hámozását a csúcs alatt 2-4 centivel kezdjük, a zöld spárgának elég az alsó harmadát meghámozni. (Ha nagyon friss, lehet, hogy erre sincs szükség.) Az alsó, fás végeket mindig vágjuk le!
- A spárgafőző edény lehetőleg széles és lapos vagy keskeny és magas legyen. Fanatikusoknak megéri beruházni egy speciális spárgafőző edényre, de isteni lesz anélkül is.
- A főzővízbe mindig tegyünk csipet sót, cukrot, esetleg citromkarikát, így megmarad a színe. Egyszerűbb bánni a spárgával, ha adagonként cérnával összekötjük.
- Úgy lesz igazán finom, ha nem főzzük puhára, csak roppanósra, néhány perc elég neki.
A júliusi tartalomból:• Bográcsban főtt ínyencségek
• Spórolós töltött finomságok
• Fogyjunk mediterrán diétával!
• Süssünk gyümölcsökkel!
• Tüzes ételek forró napokra