A folyószámla természetesen nemcsak arra jó, hogy a fizetésünk ide érkezzen, hanem arra is használhatjuk, hogy a fizetési kötelezettségeinket rajta keresztül bonyolítsuk le. A folyószámla vezetésének költsége a banktól függ, de ma már sok helyen akár ingyenes is lehet, ha a számlánkat csak alapműveletekre használjuk. Mégis érdemes meggondolni, hogy nekünk milyen folyószámlára van szükségünk, és az alapján döntsük el, hogy ehhez melyik bank szolgáltatásait vesszük igénybe.
A folyószámlánkkal tehát a mindennapi pénzügyeinket tudjuk elintézni. A számlánkra készpénzt fizethetünk be, vagy átutalást fogadhatunk. Vehetünk fel róla készpénzt a bankban, postahivatalban, illetve ATM-ben, hiszen a folyószámla mellé tartozhat bankkártya is. Ennek segítségével pedig a folyószámlánkról vásárolhatunk, akár az interneten is.
Ez mellett adhatunk megbízást a bankunknak eseti és rendszeres átutalásokra – például közüzemi díjak fizetésére – akár belföldre, akár külföldre, de akár választhatjuk a csoportos megbízást is. Ennek lényege, hogy meghatalmazzuk a szolgáltatót, hogy leemelje a számlánkról a szolgáltatás díját.
A bank számlakivonaton keresztül tájékoztat bennünket arról, hogy egy adott időszakban milyen átutalási és fizetési megbízásokat teljesítettünk. Ezt a számlakivonatot havonta egyszer megküldi a részünkre, amelyben minden tranzakciót pontosan követni tudunk. A számlakivonatokat érdemes megőrizni, hiszen alkalom adtán szükségünk lehet rá. Egy hitel felvételhez például, akár hat hónapra visszamenőleg is bekérhetik a bankszámla kivonatainkat, mert azok segítségével ellenőrzik a hitelképességünket. Ha valamelyik kivonat hiányzik, a banktól kérhetjük a pótlását, de ennek van költsége, ezért érdemesebb az eredetit megőrizni. A bankoktól 5 évre visszamenőleg kérhetjük ki a kivonatokat, de sokszor ennél tovább is megőrzik a számlaforgalom adatit.
Néhány folyószámla típusnál a bank engedélyezheti a számlaegyenleg túllépését, vagy akár folyószámlahitelt is kapcsolhat hozzá.
Manapság pedig az egyre népszerűbb e-banki szolgáltatásokat is igényelhetjük a folyószámlánk mellé. Ezek a szolgáltatások számítógépes kapcsolat segítségével teszik lehetővé azt, hogy banki ügyleteinket, otthonról, munkahelyről vagy akár egy külföldi nyaralásról is el tudjuk intézni.
Tarts velünk a jövő héten is! Folytatjuk!
Előző cikkeink:
Átutalásos fizetés belföldön és külföldre >>>
Legyen biztonságos az internetes vásárlásunk! >>>
Védd meg magad a tolvajoktól! >>>
Hitelkártya vagy bankkártya >>>
Adósságrendező hitel, tényleg segít megoldani a problémát? >>>
THM és amit tudni kell róla >>>
Devizahitel -miért csapolja meg a családi kasszát? >>>
Elektronikus bank, a 21. század szolgáltatása >>>
A jövőnk a mi kezünkben is van >>>
Hogyan fektessük be a pénzünket? >>>
Lehet jóbarát a bankkártya? >>>
Amikor nincs más kiút, csak a hitel >>>
Vezessük be gyermekeinket a pénzügyekbe! >>>
Hitelfelvétel? Mire figyelj? >>>