Egyedülálló késő kréta kori leletet találtak az őslénykutatók a Bakonyban. Bár csak egyetlen fogról van szó, ez egy olyan dinoszauruszcsoport maradványát képviseli, amelyet eddig egyáltalán nem ismertünk a kontinensünkről ebből az időszakból – írta az Origo. A lelet arra utal, hogy a Sauropodák egy csoportja végig jelen volt Európában a kréta időszakban, csak a maradványaik ritkán őrződtek meg.
A felfedezést az ELTE Dinoszaurusz Kutatócsoportja a Bakonyban lévő iharkúti lelőhelyen tette. Ősi Attila és kollégái a Scientific Report folyóiratban azt írják, hogy a lelet egy olyan időszakból származik, amelyből még nem találtak bizonyítható Sauropoda fosszíliákat Európában.
A növényevő Sauropodák a valaha élt legnagyobb szárazföldi állatok voltak, legkisebb példányaik is öt-hatméteresre nőttek, a legnagyobbak feje pedig 17 méterrel a magasodott a föld fölé, és bizonyos fajok tömege akár a 60-80 tonnát is elérte. A legismertebb ide tartozó faj az Apatosaurus, a Brachiosaurus, a Diplodocus vagy a törpenövésű erdélyi Magyarosaurus.