11 sport, amit biztosan nem próbálunk ki |
Ha esetleg háttal futó személyekre lennél figyelmes bármelyik parkban, ne ijedj meg: nem bolondultak meg és te sem. Itt van ugyanis a legőrültebb fitneszújdonság: a hátrafelé futás. Kitalálói szerint sokkal eredményesebb és kímélőbb, mint a „hagyományos” előrefutás. A jó hír pedig, hogy ötször annyi kalóriát vagyunk képesek elégetni ezzel a formával, mint elődjével.
Az ötlet Karl Twomey-tól származik, aki a londoni maratonfutásra készült, amikor kipróbálta a hátrafelé futást, és azt tapasztalta, hogy térdeit jobban kíméli. Végül a 42 kilométeres távot hátrafelé teljesítette „mindössze” négy óra 16 perc alatt, mindenfajta megerőltetés nélkül.
„Javul az egyensúly és a periférikus látás, illetve sokkal jobban rá tudsz hangolódni a körülötted történő dolgokra – mondja Twomey. – Arról nem is beszélve, hogy milyen tónusos izmokat eredményez.”
És hogy mennyire népszerű ez a mozgásforma, azt az is jól bizonyítja, hogy augusztusban hátrafelé futás világbajnokságot rendeznek Manchesterben.
Fotó: dailymail |
Ám az ötlet nem új keletű: a hetvenes években volt sportorvos, aki ezt ajánlotta a sérült atlétáknak. Azóta lényeges eleme például a boksz- és jégkorongedzéseknek. Gyógytornászok is ajánlják, mert a visszafelé futás csökkenti az ízületek terhelését, így hatékony térd- és hátproblémák rehabilitációjára.
Amerikai kutatók megerősítették: a hátrafelé futást elég az előrefutás 80 százalékos hatékonyságával végezni, hogy ugyanazt fiziológiai és fitneszeredményt elérjük. A dél-afrikai Stellenbosch Egyetem tanulmánya szerint ez a technika egy továbbfejlesztett kardiofitnesz. A kutatók egy hathetes program hatását vizsgálták: a nők egy csoportja heti három alkalommal futott visszafelé. Ezt összehasonlították egy másik, rendszeresen sportoló csoporttal. A vizsgálat végére a hátrafelé futóknál jelentősen csökkent az oxigénfelvétel, ami jobb aerob kapacitást jelent és átlagosan 2,5 százalékkal csökkent testzsírszázalékuk is. Egy brit szakember, James Bamber szerint további előny, hogy megerősödik a nagyujj, ami jobb testtartást eredményez, segíti a koordinációt és csökkenti a reakcióidőt.
Forrás: dailymail