Képtelenség megszökni az internetes zaklatók elől, ráadásul sokkal intenzívebb az ilyen molesztálás hatása, mint a „hagyományos” – derül ki egy friss kutatásból. Az online társkereső oldalakon ismerkedő nők közül tízből négy kap a sikertelen randi után zaklató leveleket az elutasított féltől.
Az is kiderült, hogy a digitális zaklatásra hajlamos bűnözők 20 százaléka a Facebookot és hasonló oldalakat cserkészi be potenciális áldozatokra vadászva. Ha kinéznek valakit, akkor figyelik, mit csinál, és e-mailekkel, üzenetekkel gyötrik. A nő először kitörli a kompromittáló üzenetet, a másodiknál kétségbeesik, és mindez odáig fajulhat a felmérésben részt vevő kutatók szerint, hogy a zaklatott nő elkezd rémálmoktól szenvedni, szorongásos, stresszes tünetei lesznek, étkezési és alvási zavarok alakulhatnak ki nála.
Elgondolkodtató, mennyire osszunk meg személyes tartalmakat a közösségi oldalakon. Azt látni, hogy sokan részletesen kitöltik az adatlapjukat, kitérve családi állapotra, vallási és politikai nézetekre, munkahely pontos nevére, kedvenc szórakozóhelyek megjelölésére. Mindezt megspékelik egy csábosan pózoló bikinis fotóval, ami valóban ártatlan, hiszen a családi nyaraláson készült, de ha bárki által hozzáférhető, akár veszélyes tartalom is lehet. Gyakorlatilag egy perc alatt megtudható, ki hova megy péntek este szórakozni – gyerekjáték összerakni a puzzle-t.
Érdemes tehát böngészni a közösségi oldalakon a biztonsági beállítások menüpontot, és szépen bejelölni azokat a rubrikákat, amik a nemkívánatos személyek hozzáférését akadályozzák meg. Továbbá kérjük meg netbolond kamasz unokaöcsénket, hogy egy Fluor Tomi-koncertjegyért cserébe építsen e-mail fiókunk köré extra erős védelmi rendszert, és okos telefonunkra telepítsen biztonsági alkalmazásokat.